Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. marca 2017 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

SIEA: Na obnovu verejných budov je vyčlenených 120 miliónov eur

V rámci druhej výzvy Operačného programu Kvalita životného prostredia (OP KŽP), ktorú koncom februára vyhlásila Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA), je pre oprávnené subjekty vyčlenených 120 miliónov eur za účelom zníženia energetickej náročnosti verejných budov. 

„V prvej výzve boli jednoznačne pripravenejšie samosprávy, ktoré majú s prípravou takýchto projektov viac skúseností. Pre štátne úrady a organizácie poskytuje Operačný program KŽP vôbec prvú možnosť využiť európsku podporu na obnovu budov. Je to jedinečná šanca zásadne znížiť spotrebu energie a tým aj prevádzkové náklady,“ uviedla Svetlana Gavorová generálna riaditeľka SIEA.

Aj pri druhej výzve budú schválené iba projekty, vďaka ktorým sa dosiahne zníženie potreby energie na vykurovanie viac ako 30 %. Záujemcovia sú pritom podľa SIEA motivovaní dosiahnuť viac ako 50 %. V takom prípade sa celková výška oprávnených výdavkov na projekt nezníži. Ako ďalej informovala SIEA, pri doteraz schválených projektoch bolo deklarované zníženie potreby energie na vykurovanie v takmer všetkých prípadoch vyše 50 %. Údaje o znížení potreby vyplývajú z normovaných podmienok, skutočné úspory budú závisieť od spôsobu prevádzky vykurovania. „Pokiaľ projekty budú takto aj zrealizované, znamená to pre prijímateľov možnosť dosiahnuť výrazné úspory aj na nákladoch za energiu. Miera deklarovaných úspor v schválených projektoch súvisí s tým, že prioritu majú komplexné projekty so systematickými opatreniami a s najväčším potenciálom úspor,“ doplnila.

V projektoch sa môže kombinovať zlepšenie tepelno-technických vlastností stavebných konštrukcií s modernizáciou vykurovacích a klimatizačných systémov, systémov prípravy teplej vody, osvetlenia, ako aj výťahov. Základným cieľom podpory je znížiť energetickú hospodárnosť budov nad rámec platných minimálnych požiadaviek, pričom je možné využiť aj obnoviteľné zdroje energie. Splnenie základných podmienok výzvy sa preukazuje najmä predložením energetického auditu budovy a energetického hodnotenia.

Výzva je otvorená do vyčerpania vyčlenených prostriedkov. Prvé hodnotiaceho kolo končí 31. marca 2017. Ďalšie termíny sú v dvojmesačných intervaloch. K výzve organizuje SIEA tri informačné semináre v Bratislave, v Košiciach a v Banskej Bystrici.

V prvej výzve bolo prijatých 462 žiadostí o poskytnutie nenávratného finančného príspevku v celkovej hodnote vyše  220 miliónov eur.  Pre ústredné orgány štátnej správy bolo v rámci tejto výzvy vyčlenených 40 miliónov eur a pre samosprávy aj na základe vysokého záujmu o podporu 120 miliónov eur. SIEA v súčasnosti uzatvára takmer 300 zmlúv z ukončenej prvej výzvy. Medzi úspešnými žiadosťami prevažujú projekty obnovy mestských úradov a materských škôl.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.