Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. júna 2014 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

SIEA: Mapa odkrýva nepriaznivé podmienky využívania biometánu na Slovensku

Z odpadov odložených na skládkach a z hnojísk sa uvoľňuje metán, ktorý zaťažuje ovzdušie 30-násobne viac ako CO2. Jedna tona metánu uvoľneného zo skládok je totiž 30-krát škodlivejšia ako 1 tona CO2. Podľa odborníkov je preto perspektívne podporovať predovšetkým výrobu biometánu z organických odpadov, ktoré končia na skládkach.

„Vďaka biometánovým staniciam sa môže tento odpad nielen ekologicky likvidovať, ale aj energeticky zhodnotiť,“ uviedol riaditeľ odboru medzinárodnej spolupráce a projektov SIEA Pavel Starinský, ktorý bol vedúcim slovenskej časti projektu GreenGasGrids. Biometán podľa Starinského predstavuje veľkú príležitosť na zlepšenie stavu životného prostredia a tvorbu nových udržateľných pracovných miest.

Dôvody nepriaznivých podmienok pre využívanie biometánu a návrhy riešení sú uvedené v Národnej cestovnej mape pre rozvoj výroby a využívania biometánu na Slovensku. „Veríme, že aj tento materiál prispeje k tomu, aby mohli politici na všetkých úrovniach spoznať prednosti a možnosti, ktoré prináša,“ povedal Starinský.

Analýzu pripravila SIEA vďaka projektu GreenGasGrids spoufinancovanému z komunitárneho programu Európskej únie „Intelligent Energy – Europe“. V závere cestovnej mapy je formulovaných deväť základných opatrení, ktoré je potrebné realizovať, aby rozvoj biometánu v SR napredoval.

Na medzinárodnom projekte spolupracovali organizácie z 12 krajín. Spomedzi nich mali najväčšie skúsenosti s využívaním biometánu predovšetkým Holandsko, Nemecko a Rakúsko. Ich účinné a efektívne schémy, ktoré odstraňujú bariéry vo využívaní tejto suroviny, boli pre ostatné krajiny inšpiráciou. Na príprave národnej cestovnej mapy sa v priebehu rokov 2012 a 2013 podieľali špecialisti z takmer 20 organizácií na Slovensku.

Podrobnejšie informácie o projekte, vrátane samotnej mapy, sú k dispozícii na webovej stránke SIEA.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.