Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. februára 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Sibírskemu nálezisku plynu sa otvára cesta na áziské trhy

Odberateľom ruského plynu zo sibírskeho náleziska Kovykta sa môžu stať krajiny ako Čína alebo Južná Kórea. Tento energetický projekt je v centre pozornosti už niekoľko rokov a to z podobného dôvodu ako ďalšie ruské nálezisko Sachalin-2. V oboch prípadoch licenciu na ťažbu donedávna spoluvlastnili západné ťažobné firmy, ktoré sa však pred časom pod tlakom rozhodli z tohto lukratívneho podnikania stiahnuť resp. obmedziť svoj podiel v ňom. Kritici Kremľa za tým vidia snahu ruskej vlády ovládnuť nerastné bohatstvo krajiny.

Nálezisko Kovykta sa objavilo v roku 1987. V 90. rokoch získala licenciu na ťažbu v tejto oblasti spoločnosť Rusia Petroleum, ktorú prostredníctvom konzorcia TNK-BP ovládal britský ťažobný koncern BP spolu s niekoľkými ruskými miliardármi.

TNK-BP dúfala, že vďaka Kovykte bude môcť vstúpiť na čínsky a juhokórejský trh. Nádeje však pohasli potom, čo ruský parlament udelil štátnemu podniku Gazprom monopol na vývoz zemného plynu. Firma Rusia Petroleum sa zároveň dostala do hľadáčika ruských úradov kvôli nízkej produkcii, ktorá údajne nespĺňala podmienky licenčnej dohody.

V lete 2007 BP ohlásila, že sa z projektu Kovykta stiahne a väčšinový podiel v držiteľovi licencie predá Gazpromu. Ruský energetický gigant však dal najavo, že plyn z Kovykty nebude v dohľadnej dobe potrebovať a z obchodu nakoniec nič nebolo. Konzorcium TNK-BP následne nechalo firmu Rusia Petroleum zbankrotovať a jej nútený správca rozhodol o predaji licencie v dražbe.

Prehľad krajín s najväčšími preukázanými rezervami zemného plynu:

Krajina Zásoby (v biliónoch m3) Podiel na svetových zásobách
Rusko 44,38 23,7%
Irán 29,61 15,8%
Katar 25,37 13,5%
Turkmenistan 8,1 4,3%
Saudská Arábia 7,92 4,2%
USA 6,93 3,7%
Spojené arabské emiráty (SAE) 6,43 3,4%
Venezuela 5,67 3,0%
Nigéria 5,25 2,8%
Alžírsko 4,5 2,4%
Svet celkom: 187,49

Údaje platné ku koncu roka 2009

Zdroj: BP Statistical Review of World Energy 2009

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.