Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. marca 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

SHMÚ: Stres a strach z radiácie sú horšie ako radiácia samotná

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) robí merania rádioaktivity každých 10 minút. Situácia by sa u nás mohla zmeniť len v prípade, ak by sa v Japonsku stalo niečo dramatické, myslí si špecialistka pre radiačný monitoring a sopečný prach Leteckej meteorologickej služby SHMÚ Terézia Melicherová.

Na to, aby mohlo dnes byť zdravie Slovákov ohrozené je Japonsko od Slovenska veľmi ďaleko a koncentrácia radiácie postupne klesá, vysvetľuje Melicherová: „Ani západné pobrežie Spojených štátov amerických nebolo zasiahnuté takou dávkou, aby sme mohli hovoriť o poškodení zdravia.“

Média interpretujú šírenie radiácie nešťastne

Stres a strach z radiácie sú horšie ako radiácia samotná, dopĺňa Melicherová. Podľa nej, informácie o tom, že nad Európou prišiel rádioaktívny mrak, boli nešťastne interpretované. V ľuďoch totiž vyvolali zbytočný pocit ohrozenia, no niet sa čoho báť.

„Ľudia mi volajú či sa majú sprchovať alebo majú ostať vo vnútri a či sa im vôbec oplatí ísť niekam na vidiek alebo s vnúčatami do parku. No strach je zbytočný,“ povedala Melicherová. Pripomenula, že SHMÚ robí merania každých 10 minút a systém včasného varovania by v prípade nebezpečenstva vedel účinne upozorniť na možné riziko.

SITA, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.