Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. augusta 2010 Ostatné od Energia.skTASR

Shell predá rafinériu v nemeckom Heide britskému fondu Klesch

„Shell a Klesch schválili záväznú dohodu, na základe ktorej Shell predá rafinériu Heide fondu Klesch,“ uviedol fond. Dokončenie celého kontraktu, ktorý ešte musia schváliť aj regulačné úrady, je naplánované na koniec roka.

Nemecká rafinéria dokáže ročne spracovať 4,5 milióna ton ropy, čo znamená zhruba 93.000 barelov ropy denne (1 barel = 159 litrov). Jej predaj bude prvým odpredajom rafinérie od júna minulého roka, kedy francúzska firma Total predala podiel vo svojej holandskej rafinérii Vlissingen ruskej spoločnosti Lukoil. Shell hľadá kupcov aj pre ďalšie rafinérie v Európe v rámci stratégie znížiť svoju globálnu rafinačnú kapacitu približne o 15 %.

Prudký pokles dopytu po pohonných látkach v dôsledku krízy znížil ziskovosť rafinérskeho sektora v Európe a donútil ropné firmy ponúknuť na predaj viac než 10 rafinérií. Medzi ne sa dostala aj Heide, ako aj britská Teeside patriaca firme Petroplus. Spoločnosti Petroplus sa nakoniec nepodarilo nájsť kupca pre rafinériu a musela ju zatvoriť.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.