Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. novembra 2013 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Shell chce začať s vrtmi v rámci ukrajinského projektu za 10 mld. USD v r. 2014

Podľa Grahama Tileyho, manažéra Shellu pre Ukrajinu, firma bude musieť uskutočniť v rámci prvého prieskumu ložiska 15 vrtov. Separátne od tohto projektu Shell nedávno dokončil prvý vrt v Charkovskom regióne. Ďalšie dva vrty v tejto oblasti má v pláne na budúci rok.

Ukrajina, ktorá v oblasti spotreby plynu zatiaľ stále závisí od finančne náročného dovozu z Ruska, sa snaží svoju závislosť od Rusov znížiť práve rozvojom vlastných ložísk. Tento týždeň ukrajinská vláda podpísala dohodu o prieskume a ťažbe bridlicového plynu aj s americkou energetickou spoločnosťou Chevron. Do konca tohto roka plánuje dokončiť rokovania aj s konzorciom na čele s americkou firmou Exxon Mobil.

Podľa odhadov Federálneho úradu pre energetiku USA z roku 2011 by Ukrajina mohla kontrolovať až okolo 1,2 bilióna kubických metrov bridlicového plynu. Ak by sa tieto odhady potvrdili, boli by to tretie najväčšie rezervy v Európe.

(1 EUR = 1,3431 USD)

12 dan ed

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.