Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. marca 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Severný tok ukončil financovanie prvej fázy

Výstavba Severného toku sa môže začať. Podľa akcionárov plynovodu poskytli svetové banky dostatok financií na začatie prvej fázy stavebných prác. Objem získaných prostriedkov je 3,9 mld. eur, čo predstavuje 70 % nákladov. Zvyšok zaplatia akcionári.

Finančná kríza ovplyvnila spôsob financovania plynovodu. V dôsledku pádu úrokových mier nebola konečná suma projektu neúmerne navýšená, tvrdí šéf financovania Paula Corcoran.

„Dnešná situácia na finančných trhoch je radikálne odlišná. Pred tromi rokmi boli banky pripravené na pôžičku 1 mld. eur s poskytnutím finančnej záruky. Zmluvu sme mohli uzavrieť hneď s niekoľkými finančnými subjektmi,“ dodal Paul Corcoran.

Predstavitelia plynovodu Severný tok tvrdia, že pokles dopytu po zemnom plyne v Európe sa ich nedotkol. Podľa nich je už v tejto chvíli predplatené financovanie až 60 % budúcej prevádzky plynovodu.

Stavebné práce majú začať v apríli. Finálna cena projektu má podľa odhadov dosiahnuť 7,4 mld eur. Prvý plyn potečie z Ruska  do Európy v roku 2011.

Plynovod Severný tok je spoločným projektom ruského Gazpromu, nemeckých firiem E-On a BASF a holandskej Gasunie. Je ho kapacita predstavuje 10 % európskej spotreby. Ruská strana sleduje geopolitické pozadie projektu. Severný tok by im umožnil vyhnúť sa v transporte plynu problematickému územiu Ukrajiny.

EÚ v úsilí diverzifikovať energetické zdroje pracuje na konkurenčnom projekte Nabucco, ktorý ráta s transportom plynu z krajín Strednej Ázie a Blízkeho východu.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.