Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SEVA eMOBIL - seva
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Elektromobil
27. septembra 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

SEVA sa zasadzuje za predĺženie podpory elektrických áut aj na ďalšie roky

SEVA podľa neho uvítala prijatie cielenej podpory elektrických áut, ktorá na Slovensku začala platiť v novembri 2016. „Zaradili sme sa tým medzi krajiny, ktoré vedú rebríčky v inováciách a implementujú aj mechanizmy na podporu štartu nových technológií,“ podčiarkol.

„Tento krok sme privítali z viacerých dôvodov. Elektrické autá neprodukujú lokálne emisie, znižujú úroveň hluku v mestách a majú preto pozitívny vplyv na kvalitu života obyvateľov. Predstavujú špičku v inováciách v automotive sektore, kde sme v posledných mesiacoch zaznamenali obrovský obrat smerom k elektrifikácii individuálnej dopravy,“ zdôraznil.

Elektrické vozidlá sú podľa neho súčasťou prerodu dopravy na mobilitné služby, ktoré sa začínajú udomácňovať aj v SR. Svetové automobilky oznámili veľký počet nových elektrifikovaných modelov už na roky 2017 až 2019, čo bolo viditeľné na nedávnom 67. autosalóne IAA v nemeckom Frankfurte nad Mohanom. Pre Slovensko je automobilový priemysel špecificky dôležitý, pretože predstavuje najvýznamnejšie priemyselné odvetvie s ďalším rastom do budúcnosti.

Upozornil, že vláda SR vyzdvihla význam elektromobility a v novembri 2016 prijala dva strategické dokumenty definujúce potenciál a podporné nástroje na najbližšie roky. Podpora predaja elektrických áut je v zozname na prvom mieste.

Informoval, že vďaka podpore sa na Slovensku za 10 mesiacov zaregistrovalo viac ako 370 elektrických áut, čím sa ich počet v SR viac ako zdvojnásobil. „Sme presvedčení, že podpora má na pozitívne vnímanie elektromobility zo strany verejnosti zásadný vplyv. Občania majú oveľa väčšiu šancu stretnúť elektrické auto na cestách, čo znamená, že podpora sprístupnila novú technológiu širším masám. Nie nevyhnutne samotným nákupom auta, ale aj rozvojom nadväzných mobilitných služieb ako elektrická taxislužba, elektrický car-sharing alebo len lepším prístupom k možnosti jazdy na aute s elektrickým pohonom,“ upozornil.

„Myslíme si, že okrem finančného príspevku je veľmi dôležitá aj kontinuita podpory a stabilný predvídateľný rámec. Vznikajúce siete nabíjacích staníc je potrebné rozšíriť do ďalších miest a obcí, aby sa nová mobilita geograficky neobmedzovala. Nové služby si začínajú hľadať svojich zákazníkov napríklad aj v Trenčíne, Trnave, Nitre alebo Partizánskom,“ poznamenal.

Naštartovaný trend SEVA vníma podľa neho vysoko pozitívne. „Preto apelujeme na predĺženie podpory elektrických áut na ďalšie roky, ako aj jej rozšírenie o podporu inštalácie inteligentnej infraštruktúry. Zároveň sme pripravení zúčastniť sa pravidelnej diskusie o cieľoch a parametroch opatrení za účelom rozvoja elektromobility ako globálneho trendu, ktorého sme práve teraz súčasťou,“ dodal Ševce.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.