Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Teplaren kosice teko fuzia.png
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, maps.google.com
20. septembra 2021 Teplo a tepelná energia od Energia.skSITA

Šesť štátnych teplární sa zlúči do jednej akciovky, nástupníckou spoločnosťou bude TEKO

Tá bude od 1. januára 2022 premenovaná na MH Teplárenský holding, a.s., a v budúcom roku bude tiež presunuté jej sídlo do Bratislavy. Informoval o tom v pondelok na tlačovej konferencii generálny riaditeľ MH Manažment Ľuboš Lopatka.

Keďže naším cieľom je proces spojenia teplárenských spoločností vykonať čo najjednoduchšie, bez nadbytočnej administratívnej záťaže a s čo najnižšími nákladmi, rozhodli sme sa pre formu zlúčenia spoločností, v ktorej jedna zo spoločností, tzv. nástupnícka, zostane zachovaná. Ostatné spoločnosti sa do nej spoja, a tým pádom zaniknú,“ ozrejmil plánovaný proces Ľuboš Lopatka.

Dôvody pre výber TEKO

K rozhodnutiu, prečo práve TEKO bude nástupníckou spoločnosťou, viedli podľa Lopatku finančné a najmä daňové dôvody a taktiež skutočnosť, že spoločnosti, ktorá zostane zachovaná, budú ponechané existujúce oprávnenia v oblasti teplárenstva a energetiky.

To, že nástupníckou spoločnosťou sa stane TEKO, však neznamená, že pre túto teplárenskú spoločnosť alebo jej zamestnancov z toho plynú nejaké výhody alebo benefity oproti iným teplárňam. Jednoducho sa využije iba pre pragmatické dôvody,“ doplnil Lopatka.

Dva kroky fúzie

Fúzia sa bude realizovať v dvoch krokoch. Prvým je účtovné zlúčenie teplárenských spoločností k rozhodnému dňu, ktorým bude 1. január 2022. Od tohto dňa sa úkony zanikajúcich spoločností považujú z účtovného hľadiska za úkony vykonané na účet nástupníckej spoločnosti.

Ďalším krokom je právne zlúčenie, teda formálny zápis nástupníckej spoločnosti do obchodného registra. Tento dátum musí byť najneskôr do 30. júna 2022.

Predpokladáme však, že to bude skôr 1. mája. Presný dátum právneho zlúčenia budeme s verejnosťou dostatočne včas komunikovať,“ uzavrel Lopatka.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.