Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Teplarenská tepláren
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
1. apríla 2021 Teplo a tepelná energia od Energia.skSITA

Šesť štátnych teplární dosiahlo v uplynulom roku zisk pred zdanením 7 mil. eur

To je pritom viac ako 4-násobok oproti pôvodnému predpokladu z počiatku roka. V roku 2019 pritom dosiahli samostatne fungujúce teplárne pri výnosoch 230 mil. eur prevádzkový výsledok EBITDA 20 mil. eur pri súčasnej strate 7 mil. eur.

Je možné konštatovať, že všetky teplárne dosiahli výrazne lepší hospodársky výsledok v porovnaní s predchádzajúcim rokom 2019. Dve teplárne zo šiestich vykázali stratu v oblasti EBITDA,“ dodal k výsledkom holding.

Kladný hospodársky výsledok nedosiahla za uplynulý rok Martinská teplárenská, a.s. najmä ako dôsledok realizácie veľkej investície do ekologizácie zdroja. V roku 2021 už tepláreň dosahuje kladný hospodársky výsledok.

Nesprávne rozhodnutia

Ďalšou doteraz stratovou teplárňou zo skupiny je Zvolenská teplárenská, a.s. Príčinou tohto stavu sú podľa holdingu nesprávne strategické rozhodnutia z minulosti ako aj celkové organizačné nezvládnutie teplárne zo strany predchádzajúceho vedenia.

Aktuálne vedenie však už aktívne pracuje na náprave a deklaruje prvé viditeľné výsledky.

Vratky peňazí

Holding zároveň po účtovnom uzatvorení roka 2020 ohlásil vratku časti peňazí svojim odberateľom za teplo. Ide o sumárnu čiastku 4,683 mil. eur.

Šesť najväčších teplární v Košiciach, v Martine, vo Zvolene, v Žiline, Trnave a v Bratislave kontroluje štát prostredníctvom spoločnosti MH Manažment, ktorá pôsobí pod Ministerstvom hospodárstva SR.

V júli minulého roka boli teplárne po príchode nového vedenia združené pod MH Teplárenský holding.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.