Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. októbra 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

SES Tlmače zmodernizujú tepelnú elektráreň na Kube

Slovenské energetické strojárne, a.s., Tlmače (SES) sa budú podieľať na modernizácii bloku č. 6 tepelnej elektrárne Mariel na Kube. Dohodu o realizácii kontraktu v hodnote takmer 100 miliónov eur uzavreli so spoločnosťou Energoimport počas návštevy premiéra Roberta Fica na Kube.

Financovanie tohto projektu sa predpokladá formou dodávateľského úveru od VÚB banky s exportným poistením úveru od Eximbanky SR. „V čase, keď sa na európskom trhu zastavili investície do klasických energetických zdrojov, je získanie projektu Mariel pre nás určite pozitívna správa,“ povedal Martin Paštika, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva SES.

Elektráreň sa nachádza v novej špeciálnej investičnej zóne Mariel v blízkosti Havany, kde bol nedávno vybudovaný veľký prístav. „Pre kubánsku stranu má zóna prioritu i do budúcnosti. Vidíme tu ďalšie príležitosti, pretože v tejto lokalite bude potrebné investovať aj do ďalších blokov elektrárne. Práve uzavretá dohoda môže posilniť pozíciu SES v tejto lokalite,“ skonštatoval Paštika.

Tlmačské strojárne za posledných 15 rokov zrealizovali na Kube dodávky vo výške 100 miliónov eur. Podľa riaditeľa firmy práve Kuba patrí k tým trhom, kde je pre získanie projektov často potrebná podpora na vládnej úrovni a zabezpečenie financovania projektov. „Pri finálnych rokovaniach o tomto projekte bola kľúčová podpora Eximbanky, ktorá bude zaisťovať exportné poistenie dodávateľského úveru pre zákazníka,“ povedal Paštika.

SES Tlmače pôsobia na trhu kubánskej energetiky takmer 40 rokov, počas ktorých zabezpečili výstavbu 13 kotlov s celkovým výkonom 4810 ton pary za hodinu, čo predstavuje 1265 megawattov. Je to približne 40 % inštalovaného výkonu v kubánskych elektrárňach. Od roku 1997 vykonáva spoločnosť činnosť na Kube prostredníctvom svojho vlastného zastúpenia v Havane.

K najdôležitejším realizovaným projektom patrila podľa informácie riaditeľa marketingu SES Gabriela Sirotňáka modernizácia elektrárne CTE NUEVITAS – bloky č. 5 a 6, modernizácia elektrárne CTE Este Habana (Santa Cruz), CIENFUEGOS – dodávka balených kotlov 2 x 25 t/h a dodávka bloku pre niklovú spoločnosť UNION del NIQUEL – MOA.

(c) TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.