Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. mája 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Sergej Lavrov: Latinská Amerika patrí k ruským prioritám

Lavrov pred novinármi tvrdil, že vzťahy medzi Ruskom a Latinskou Amerikou dosiahli „úrovne nevídanej kvality”. Údajne to nie je dané oportunizmom, ale tým, že Latinská Amerika je pre Rusko prioritou kvôli „silnejúcej autorite” a „rastúcemu vplyvu” na medzinárodnej scéne. Tým sa podľa neho stáva „kľúčovou súčasťou pre budovanie spravodlivejšieho, multipolárneho, demokratického sveta”.

Venezuelská ministerka s úsmevom na Lavrovovo prehlásenie odpovedala, že sa v Moskve cíti „ako doma, ako u svojej rodiny”. „Spoločne môžeme zmeniť geopolitickú situáciu vo svete,” zdôraznila. Rusko podľa nej bojuje za nastolenie nového svetového poriadku, ktorý by obmedzil nadvládu „imperialistického centra”, teda USA. „Rokovali sme o spôsobe, ako by mal byť organizovaný medzinárodný trh (s ropou),” spresnila.

Venezuela ako vývozca ropy, rovnako ako Rusko, silne utrpela výrazným poklesom cien tejto suroviny. Zatiaľ čo vlani v lete sa barel ropy predával za viac než 100 dolárov, do konca roka zlacnel na menej než polovicu.

Rodríguezová niekoľkokrát pripomenula, že Caracas plne podporil Rusko na medzinárodnej scéne a zdieľa aj stanovisko Moskvy k ukrajinskému konfliktu; ministerka na mieste odsúdila „imperialistické metódy Kyjeva” na východe Ukrajiny, ovládnutému proruskými separatistami.

Ruský prezident Vladimir Putin, uvedomujúci si neblahé dôsledky medzinárodnej izolácie na ruskú ekonomiku, vyzval v decembri k obnoveniu tradičných vzťahov s Južnou Amerikou, Afrikou a Blízkym východom.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.