Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sergej Kirijenko
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Šéf ruskej jadrovej spoločnosti Rosatom Sergej Kirijenko. Foto: TASR/AP Photo/Valentina Petrova
25. októbra 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Sergej Kirijenko: Česi získajú pri stavbe Temelína zákazky za 4 mld. EUR

Podľa Kirijenka má ruská strana v tendri výhodu pozitívnych referencií vo forme fungujúcich elektrární vo svete. „Veríme, že v tomto smere máme pred konkurenciou veľký náskok,“ povedal. „Bezpečná prevádzka reaktorov sa dá zaručiť len prevádzkovými skúsenosťami,“ dodal. Elektrárne stavia Rosatom teraz okrem Ruska napríklad aj v Číne.

Rusi sú podľa neho tiež pripravení českým firmám odovzdať licencie a know-how na prevádzku jadrových technológií. „Tým sa rozšíri pôsobnosť českých firiem. Potom budú môcť dodávať svoje výrobky aj do ďalších našich reaktorov vo svete,“ poznamenal.

České podniky získajú 70 % zákazky

Podľa šéfa Rosatomu sa česko-ruské konzorcium pri dostavbe jadrovej elektrárne Temelín zaručí, že české podniky získajú 70 % z celej zákazky. Podotkol, že ČR má v jadrovej energetike spolu s Ruskom spoločnú technologickú základňu.

Kirijenko rokoval včera (24.10.) v Prahe s generálnym riaditeľom ČEZ Danielom Benešom o dostavbe Temelína. Všetci účastníci tendra majú totiž od zadávateľa zákazky na dostavbu jadrovej elektrárne v týchto dňoch obdržať potrebné  podklady.

Rosatom na medzinárodnom fóre

Dnes sa šéf Rosatomu zúčastní v Prahe medzinárodného fóra jadrových firiem, na ktorom chce spoločnosť nadviazať dôležité väzby s českym trhom. Súčasťou fóra bude aj podpísanie niekoľkých dohôd a memoránd medzi českými a ruskými zástupcami o budúcej spolupráci.

Podľa Kirijenka Rusi ponúkajú pri dostavbe Temelína aj zabezpečenie celého palivového cyklu, možná by bola aj spolupráca pri ťažbe uránu, výrobe jadrového paliva alebo spracovania vyhoretého paliva.

Záujem ďalších spoločností narastá

Aktivity sa na českom trhu v poslednom čase zintenzívňujú a zvýšený záujem prejavili aj ďalší účastníci tendra na dostavbu Temelína – francúzska Areva a americký Westinghouse z japonskej skupiny Toshiba. Američania nedávno predstavili deklaráciu o spolupráci s Českom v oblasti jadrovej energetiky a výskumu. Areva pozvala zástupcu českého strojárstva na návštevu svojich elektrární.

Zdroj: ČTK, energia

Lustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.