Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. novembra 2013 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

SEPS získal certifikát prevádzkovateľa prenosovej sústavy

Ministerstvo hospodárstva SR na základe rozhodnutia ÚRSO o udelení certifikácie schválilo a určilo dňa 22.11.2013 spoločnosť SEPS ako prevádzkovateľa prenosovej sústavy a podľa §25 ods. 6 zákona č. 250/2012 Z.z. následne bezodkladne oznámi toto schválenie a určenie Európskej komisii a zabezpečí zverejnenie informácie o schválení a určení spoločnosti SEPS ako prevádzkovateľa prenosovej sústavy v Úradnom vestníku EÚ.

Certifikácia prevádzkovateľa prenosovej sústavy je potvrdením, že prevádzkovateľ spĺňa podmienky vlastníckeho oddelenia podľa osobitného predpisu – zákona o energetike a je nezávislý od osôb, ktoré vykonávajú činnosť výroby elektriny, dodávky elektriny, výroby plynu či dodávky plynu.

ÚRSO pri vydávaní rozhodnutia o certifikácii zohľadnil stanovisko Európskej komisie, ktorá sa vyjadrila k návrhu akciovej spoločnosti SEPS na vydanie rozhodnutia o certifikácii.

SEPS je povinná priebežne poskytovať Úradu pre reguláciu sieťových odvetví relevantné podklady pre monitorovanie dodržiavania zákona o regulácii a zákona o energetike.

Z histórie:

Certifikácia je ďalším krokom v procese implementácie liberalizačného balíčka do slovenskej legislatívy. Tretí energetický balíček vznikol na pôde Európskej únie.   Jeho cieľom je oddeliť výrobu a dodávku elektriny a plynu od prepravnej siete. Vlastnícke oddelenie má slúžiť najmä na podporu liberalizácie trhu s energiami a posilnenie práv spotrebiteľov.

Na dosiahnutie stavu vyžadovaného tretím energetickým balíčkom prijala dňa 19.9.2012 vláda Slovenskej republiky uznesenie č. 481, ktorým sa zrealizoval medzi Fondom národného majetku SR a štátom – Slovenskou republikou, v mene ktorej koná Ministerstvo financií SR, bezodplatný prevod zaknihovaných akcií SEPS. Vzhľadom na to sa dňom 2.10.2012 stala Slovenská republika, v mene ktorej koná Ministerstvo financií SR, jediným akcionárom spoločnosti SEPS, čím bola aplikovaná smernica Európskeho parlamentu a Rady 2009/72/ES z 13. 7. 2009 o spoločných pravidlách pre vnútorný trh s elektrinou a smernice Európskeho parlamentu a Rady 2009/73/ES z 13. 7. 2009 o spoločných pravidlách pre vnútorný trh s plynom, ktoré neumožňujú, aby subjekty vykonávajúce kontrolu nad prevádzkovateľom prenosovej sústavy zároveň vykonávali kontrolu nad činnosťami výroby elektriny, dodávky elektriny, výroby plynu alebo dodávky plynu alebo si v súvislosti s ňou mohli uplatňovať akékoľvek právo.

Poslaním SEPS je spoľahlivo prevádzkovať prenosovú sústavu, zabezpečovať dispečerské riadenie sústavy, jej údržbu, obnovu a rozvoj tak, aby bola zaručená spoľahlivá, kvalitná a bezpečná dodávka elektriny všetkým užívateľom prenosovej sústavy a jej paralelná prevádzka so susednými prenosovými sústavami.

Zdroj: SEPS, a.s.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.