Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
electricity grid
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ james_jhs (licencia Creative Commons)
22. augusta 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

SEPS žiada EÚ o grant na nové vedenie do Maďarska

Hovorca Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy Norbert Deák potvrdil, že spoločnosť žiada v rámci prvej výzvy CEF Energy o  príspevok na spolufinancovanie územno-technickej štúdie pre projekt výstavby vedenia 1x400kV Rimavská Sobota – Sajóivánka.

Realizátori mohli podať žiadosti o grant na štúdie aj na konštrukčné práce do utorka 19. augusta. Rozhodnutie o pridelení grantov sa očakáva na prelome rokov 2014/15. Maximálna miera spolufinancovania je do 50 % oprávnených nákladov, pri výnimočných okolnostiach až do 75 %. Celkový rozpočet tejto výzvy je 750 miliónov eur.

Spomínané prepojenie, rovnako ako projekt vedenia 2x400kV Gabčíkovo – Gönyu, meškajú oproti termínu podľa Desaťročného plánu rozvoja sústavy (TYNDP 2012), ktorý publikuje európske združenie ENTSO-E, o dva roky. Dôvodom je pomalý pokrok v rokovaniach medzi SEPS-om a maďarským prevádzkovateľom sústavy MAVIR pri identifikácii miest prechodu štátnej hranice.

„Predpokladá sa, že obe vedenia budú uvedené do prevádzky v druhej polovici roka 2018,“ uviedol Deák.

Európska legislatíva umožňuje, aby firmy požiadali o grant na projektovú štúdiu a následne aj na ďalšiu fázu projektu.

V Európe je  v sklze cez 30 % investícií

Podľa Agentúry pre spoluprácu regulačných úradov v oblasti energetiky (ACER), ktorá monitorovala takmer 780 investícií do európskych prenosových sústav, napreduje podľa harmonogramu stanovenom v TYNDP a Regionálnych investičných plánoch 44 % častí investícií. Až 31 % zaznamenalo meškanie, pri 4 % sa očakáva dokončenie v predstihu. 

Hlavnými dôvodmi meškania sú otázky súvisiace s udeľovaním povolení (25 %), zmenami v národnej legislatíve (20 %), environmentálnymi problémami a následnou zmenou trasy (18 %).

V posledných rokoch došlo aj k úplnému zrušeniu niektorých investícií, pričom hlavnými dôvodmi boli zmeny v celkovom plánovacom procese a vstupných dátach (28 %) a zmeny na strane výroby (19 %).

Vízia vedenia Veľký Ďur – Levice

ACER medzi zrušenými investíciami uvádza aj vnútroštátne prepojenie medzi stanicami Veľký Ďur – Levice. K jeho zrušeniu malo dôjsť na základe internej analýzy.

Hovorca spoločnosti SEPS ale vysvetlil, že projekt vedenia 1×400 kV Veľký Ďur – Levice nebol zrušený. „Jeho realizácia sa posunula do obdobia po roku 2025. Z toho dôvodu nefiguruje v Desaťročnom pláne rozvoja prenosovej sústavy na obdobie rokov 2014 – 2023.“

„Interné sieťové analýzy preukázali, že v uvažovanom časovom horizonte bude na posilnenie prenosovej sústavy v tejto časti Slovenska postačovať realizácia nového 2x400kV vedenia Gabčíkovo – Veľký Ďur,“ dodal Deák.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.