Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
veterna turbiny a stlpy vedenia - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Veterná turbína a elektrické vedenie. Foto: (c)SITA/AP Photo/Heribert Proepper.
23. apríla 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

SEPS vie, ako naloží s veternými a slnečnými elektrárňami

Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. (SEPS, a.s.) už vie, ako by sa malo naložiť s výstavbou slnečných a veterných elektrární na Slovensku. Prevádzkovateľ prenosovej sústavy totiž vypracoval analýzu, ktorá posudzuje vplyv obnoviteľných zdrojov elektriny na elektrizačnú sústavu. Výsledok analýzy štátna firma zatiaľ nechce konkretizovať. O výsledkoch chce totiž ešte rokovať s ďalšími kompetentnými štátnymi orgánmi. „V súčasnosti je v rámci Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy pripravovaná interná oponentúra predmetnej analýzy. Po oponentúre budú v spolupráci s relevantnými orgánmi štátnej správy, najmä Ministerstvom hospodárstva SR a Úradom pre reguláciu sieťových odvetví SR, poznatky vyhodnotené a závery oznámené verejnosti,“ uviedol výkonný riaditeľ sekcie podpory riadenia SEPS Igor Gallo. Kedy by sa o výsledkoch mohla dozvedieť verejnosť, ale najmä investori, ktorí majú záujem stavať na Slovensku veterné či slnečné elektrárne, zatiaľ prevádzkovateľ prenosovej sústavy nevedel konkretizovať. „Termín a obsah tohto oznámenia nebude závisieť len od konania Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy,“ konštatoval Gallo.

Výstavba veterných elektrární na Slovensku je pozastavená od konca roku 2009. Slovenská elektrizačná prenosová sústava odvtedy nevydáva kladné stanoviská pre účely získania osvedčenia na výstavbu veterného zdroja elektriny od Ministerstva hospodárstva SR. Neskôr sa k veterným elektrárňam pridali aj slnečné elektrárne. Investori, ktorí sú členmi Združenia pre veternú energiu Slovenska, plánovali na Slovensku postaviť približne 290 veterných elektrární. Celkový inštalovaný výkon týchto veterných elektrární mal byť na úrovni 670 megawattov. Nie všetky spoločnosti, ktoré chceli postaviť veterné turbíny na Slovensku, však boli aj členmi združenia, takže v konečnom dôsledku bol záujem o výstavbu veterných parkov ešte väčší.

SEPS považuje slnečné aj veterné elektrárne za nestabilné zdroje s veľkou fluktuáciou výroby. Preto ich už dávnejšie zaradila medzi tzv. nepredikovateľné obnoviteľné zdroje elektriny (NOZE). Podľa prenosovej sústavy nekontrolovateľná výstavba veterných či slnečných elektrární na Slovensku môže ohroziť prevádzkovú bezpečnosť a spoľahlivosť prenosovej elektrizačnej prenosovej sústavy a môže „naštartovať neudržateľný, vopred neodhadnuteľný tlak na nárast koncových cien elektriny pre koncových spotrebiteľov na území SR, prípadne neriešiteľný tlak na štátny rozpočet“.

Zdroj: SITA, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.