Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrizacna prenosova elektrina vedenie
Foto: ilustračné, GettyImages
15. augusta 2022 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

SEPS v prvom polroku preinvestovala 15 miliónov eur, je to o dva milióny eur viac ako pred rokom

Ako informovala hovorkyňa slovenského prevádzkovateľa elektrizačnej prenosovej sústavy Sandra Čičová Kotzigová, investície sa týkali najmä výkupu pozemkov pre budúce stavby zvyšujúce energetické kapacity a bezpečnosť sústavy.

Rozvoj sústavy, elektrických staníc, vedení a informačných systémov, rovnako ako aj dispečing a zabezpečovanie výkonovej rovnováhy sú pre SEPS kľúčové priority. Aj preto sme po minuloročnom prehodnotení všetkých plánovaných investičných projektov akcelerovali ich realizáciu. To sa prejavilo aj v medziročnom plánovanom náraste preinvestovaných prostriedkov do našej sústavy,“ uviedol predseda predstavenstva SEPS Peter Dovhun.

Celkové náklady

Štátny podnik evidoval v prvom polroku celkové náklady vo výške 165 miliónov eur. V medziročnom porovnaní to predstavuješ nárast o 12 %. Náklady na podporné služby predstavovali sumu 62 miliónov eur, čo je zhruba na rovnakej úrovni ako v prvej polovici vlaňajška.

Podniku, ktorého jediným akcionárom je Ministerstvo financií SR, sa medziročne podarilo znížiť prevádzkové náklady o 18 % na 60,5 milióna eur.

Na úrovni prevádzkových nákladov šetríme hlavne tam, kde otvorená a transparentná súťaž prináša skutočné súťaženie medzi dodávateľmi a spoločnosti reálnu hodnotu za vynaložené peniaze,“ dodal Dovhun.

Tarify za straty pri prenose

Slovenská elektrizačná prenosová sústava preniesla v prvom polroku tohto roka vyše 17 miliónov megawatthodín elektriny. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o 19 %.

Čo sa týka regulovaných taríf, pri prenose elektriny prišlo k poklesu tarify účtovanej občanom a firmám oproti roku 2021 o 3,8 %, tarifa za rezervovanú kapacitu sa znížila o 3,7 % a tarifa za systémové služby poklesla o 0,17 %. A to všetko v čase, keď ceny ostatných tovarov a služieb rástli vysokým tempom. Naopak, tarifa za straty pri prenose elektriny sa zvýšila o 80 %, no reálna cena na trhu v prvom polroku 2022 je vyššia oproti cene premietnutej do taríf na rok 2021 o 177 %,“ konštatovala Sandra Čičová Kotzigová.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.