Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrický stĺp 2
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / lain Cuthbertston (licencia Creative Commons)
4. septembra 2010 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

SEPS: Spojenie trhov s elektrinou medzi SR a ČR bol dobrý krok

Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) hodnotí ročné fungovanie prepojenia trhov s elektrickou energiou medzi SR a ČR pozitívne. Za necelý rok od zavedenia tzv. „market couplingu“ sa medzi krajinami zobchodovalo viac než 6 mil. MWh elektriny.

„Obchodovanie na českom a slovenskom krátkodobom trhu s elektrinou prebieha od svojho začiatku, teda od 1. septembra 2009, bez vážnejších problémov, okrem obchodného dňa 4. septembra 2009, kedy boli vyhodnotené národné trhy oddelene, a to pre problémy s výmenou dát medzi národnými trhovými miestami,“ zhodnotil prvý rok prepojenia slovenského a českého trhu s elektrinou Igor Gallo, výkonný riaditeľ sekcie komunikácie SEPS. Doplnil, že spojenie trhov znamená možnosť lepšie využívať prenosové kapacity českej a slovenskej siete, znižovanie rizík pre účastníkov obchodovania, transparentné stanovovanie cien na spotovom trhu a podobne.

Do 2. septembra 2010 obchodovalo na dennom krátkodobom trhu v SR celkovo 28 obchodníkov s elektrinou.

„Celkovo sa od 1. septembra 2009 do 20. augusta 2010 zobchodovalo 6.241.846 MWh elektriny, z toho najviac v marci 2010, a to 611.878 MWh. Z celkovej spotreby elektriny v SR za obdobie od 1. septembra 2009 do 20. augusta 2010 predstavuje podiel denného trhu na spotrebe SR 22,79 %,“ doplnil Gallo.

Organizátori krátkodobého obchodovania s elektrinou, SEPS a český Operátor trhu s elektrinou, v spolupráci s českou prenosovou sústavou ČEPS, úspešne prepojili oba denné národné trhy 1. septembra 2009.

Rok existencie spoločného spotového trhu s eletkrinou medzi SR a ČR hodnotia pozitívne i noví predajcovia elektriny na Slovensku.

Energia, TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.