Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. decembra 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

SEPS: Skúška štartu z tmy sa vydarila

„Vzhľadom na narastajúce riziká ohrozenia Elektrizačnej sústavy (ES) SR realizuje Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a. s., v posledných rokoch reálne skúšky tzv. štart z tmy. Posledná skúška tohto typu sa zrealizovala 27. októbra 2016 a bola úspešná. Uskutočnila sa v spolupráci s akciovými spoločnosťami Slovenské elektrárne, VSE a s U. S. Steel Košice, s. r. o.,“ informoval prevádzkovateľ elektrizačnej prenosovej sústavy.

Počas skúšky sa vytvoril oddelený ostrov, v ktorom boli prečerpávacie vodné elektrárne (PVE) Ružín a Dobšiná a tepelná elektráreň Vojany (EVO) a ako odber bola pripojená časť výrobnej technológie v U. S. Steel Košice. Ostrov tvorili siete 110 kilovoltov (kV), 220 kV a 400 kV s elektrickými stanicami Spišská Nová Ves, Krompachy, Lemešany a Košice.

„Po vytvorení samostatne pracujúceho ostrova bol simulovaný výpadok EVO, kde tento zdroj zreguloval na úroveň vlastnej spotreby a následne bol naštartovaný blok 1 v PVE Ružín, ktorý podal napätie potrebné na štart bloku 6 v EVO. Po naštartovaní EVO bol zvyšovaný výkon a pripájané spotreby v PVE Dobšiná (dva bloky v čerpadlovej prevádzke) a jedna valcovacia linka v U. S. Steel Košice. Po dosiahnutí výkonu na úrovni 50 megawatt (MW) bol ostrov synchronizovaný so zvyškom elektrizačnej sústavy a pripojený k ES SR,“ spresnila SEPS.

Skúška „štart z tmy“ PVE Ružín – EVO – PVE Dobšiná – U. S. Steel Košice bola podľa SEPS vyhodnotená ako úspešná. Skúšku ešte komplexne vyhodnotí Technická univerzita v Košiciach.

„Taká rozsiahla skúška sa na Slovensku uskutočnila po dvadsiatich rokoch a vyžiadala si 1,5-ročnú prípravu. Počas nej sa vykonalo aj niekoľko neúspešných skúšok, ktoré odhalili nedostatky a najmä upozornili na rozsiahle zmeny, ktoré sa udiali za posledných 20 rokov. Skúsenosti získané z procesu prípravy a realizácie skúšky nám pomôžu pri rozhodovaní sa o ďalších krokoch zameraných na zabezpečenie procesov potrebných pri obnove prenosovej sústavy,“ dodal slovenský prevádzkovateľ prenosovej sústavy.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.