Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. októbra 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

SEPS: Prenosové sústavy v EÚ sú znepokojené zimnými bezpečnostnými rezervami

„Vďaka miernemu letu v Európe prevádzkovatelia prenosových sústav vnímali situáciu ohľadom bezpečnosti dodávky v letnom období ako napätú, ale zvládnuteľnú. Napriek tomu však vyjadrili znepokojenie nad redukciou výrobných rezerv vyplývajúcou okrem iného z odstávky ôsmich jadrových elektrární v Nemecku,“ uviedol ďalej slovenský prevádzkovateľ prenosovej sústavy.

Kým primeranosť výroby je podľa prevádzkovateľov v prípade priemerných poveternostných podmienok v Európe zachovaná, v prípade extrémnych podmienok nie je možné zabezpečiť bezpečnosť dodávky v kľúčových oblastiach Európy. „Dlhšie trvajúce obdobie chladu a nižšie teploty ako priemer si tak môže vyžadovať vykonanie významných protiopatrení,“ upozornila SEPS.

„Európski prevádzkovatelia z tohto dôvodu posilňujú úzku spoluprácu ohľadom koordinovaných, preventívnych a nápravných opatrení, ako napríklad redispečing elektrární (koordinovaná úprava prevádzky zdrojov v sústave), regulácia výroby z obnoviteľných zdrojov, ako aj regionálne znižovanie záťaže.

Pripravovaná správa ENTSO-E sa bude danou situáciou bližšie zaoberať a poskytne detailné odhady pre zimné obdobie v Európe. Správa bude publikovaná 1. decembra 2011.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.