Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. júna 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

SEPS konzultuje návrh výkonových limitov zariadení na výrobu elektriny

Tento krok vyplýva z Nariadenia Komisie 631/2016 zo 14. apríla 2016, ktorým sa stanovuje sieťový predpis pre požiadavky na pripojenie výrobcov do elektrizačnej sústavy (RfG). Ten nadobudol účinnosť 17.5.2016 a členské štáty majú povinnosť ho uplatňovať od 27.4.2019.

Povinnosťou SEPS je v koordinácii s prevádzkovateľmi distribučných sústav a susedných prenosových sústav navrhnúť hraničné výkonové hodnoty pre jednotky na výrobu elektriny typu B,C a D a tento návrh verejne konzultovať. Po vyhodnotení pripomienok potom predloží výsledný návrh na schválenie národnému regulačnému úradu.

Každá výrobná jednotka je podľa hraničných výkonových hodnôt zaradená do príslušnej kategórie na základe jej maximálneho výkonu (Pmax) a napäťovej hladiny v mieste pripojenia do sústavy. Kategória a technologický typ výrobnej jednotky následne určujú rozsah a uplatňovaných technických požiadaviek pre pripojenie do sústavy a požiadaviek. Požiadavky sa však nebudú uplatňovať na existujúce zariadenia na výrobu elektriny.

Slovenská elektrizačná prenosová sústava navrhla kategórie výrobných jednotiek nasledovne:

Kde Pmax je „maximálny výkon výrobnej jednotky“ a U je „napäťová hladina miesta pripojenia do sústavy“ podľa RfG.

Verejná konzultácia trvá 30 dní, viac informácií o jej predmete, pravidlách a jednotlivých typoch nájdete na tomto odkaze.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.