Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovenska elektrizacna prenosova sustava seps.png
Foto: ilustračné, maps.google.com
12. marca 2024 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

SEPS dočasne pozastavuje certifikáciu zariadení s obmedzenou zásobou energie

Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) dočasne pozastavuje proces predbežného schválenia nových poskytovateľov podporných služieb zo zariadení s obmedzenou zásobou energie.

Zariadenia s obmedzenou zásobou energie, medzi ktoré patria aj batériové úložiská, môžu v súčasnosti samostatne alebo v kombináciách s inými technologickými celkami typu výrobné alebo odberné zariadenie poskytovať podporné služby.

Existujúci, ako aj potenciálni poskytovatelia podporných služieb však upozornili na riziká pre bezpečnosť prevádzky elektrizačnej sústavy. V reálnej prevádzke by mohla byť totiž bezpečnosť sústavy ohrozená najmä pri dlhodobej aktivácii podporných služieb.

Konzultácie s poskytovateľmi

SEPS sa preto rozhodla začať konzultácie s poskytovateľmi podporných služieb a zadala vypracovanie štúdie na posúdenie optimálnych podmienok pre uplatnenie podporných služieb z batériových riešení.

SEPS si uvedomuje príležitosti, ktoré prinášajú nové technológie spojené s akumuláciou elektriny a batériové úložiská v oblasti poskytovania podporných služieb. Do vyhodnotenia záverov štúdie SEPS však dočasne pozastavuje proces predbežného schválenia pre nových poskytovateľov podporných služieb a certifikácie aFRR na nové technológie spojené s akumuláciou elektriny v batériových úložiskách,“ uviedla hovorkyňa SEPS Sandra Čičová Kotzigová s tým, že o týchto krokoch vedenie SEPS informovalo Ministerstvo hospodárstva a Úrad pre reguláciu sieťových odvetví.

Prenos elektriny

SEPS zaisťuje bezpečnú a spoľahlivú prevádzku slovenskej prenosovej sústavy a prenos silovej elektriny z a do zahraničia. Na zabezpečenie rovnováhy medzi výrobou a spotrebou slúžia najmä podporné služby, ktoré regulačnou elektrinou pomáhajú udržať rovnováhu sústavy a sú popri údržbe stožiarov a vedení rozhodujúcim finančným nákladom SEPS.

Bez tejto rovnováhy dochádza k odpájaniu spotrebičov a výrobných zdrojov. V najhoršom prípade môže dôjsť k výpadku elektrickej energie, takzvaný black out.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.