Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Diaľkové elektrické vedenie
Foto: SITA/Milan Illík
20. júna 2024 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

SEPS a Slovenské elektrárne pracujú na riešeniach pre stabilné a bezpečné dodávky elektriny

Dekarbonizácia priemyslu a zvyšujúca sa spotreba elektrickej energie budú klásť v blízkej budúcnosti zvýšené požiadavky na zabezpečenie stabilných a bezpečných dodávok elektriny.

Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. (SEPS) a Slovenské elektrárne, a.s. (SE) preto spoločne pripravujú a realizujú opatrenia na zvládnutie technických výziev a zvýšených prevádzkových nárokov na prenosovú sústavu.

Tie sú spojené s potrebou zaistenia bezpečnosti prevádzkovania prenosovej sústavy, najmä po odstavení prevádzky elektrárne Vojany, ako aj s očakávaným zvýšením spotreby elektriny na východe Slovenska po spustení výrobného závodu Volvo.

Dostupné poznatky a analýzy

Dostupné poznatky a analýzy pritom hľadajú v rámci celej Európy, naposledy sa oboznámili s energetickou infraštruktúrou talianskej Sardínie. Tá je s kontinentálnou Európou prepojená prostredníctvom káblových vedení.

Najväčším výrobcom elektriny a jedným z najdôležitejších priemyselných zariadení na ostrove je uhoľná elektráreň Fiume Santo s inštalovaným výkonom takmer 600 MW.

Značnú časť produkcie elektriny pokrýva Sardínia prostredníctvom veterných a fotovoltaických elektrární, z ktorých sú mnohé umiestnené práve v tejto lokalite. Tento výrobný mix je doplnený menšími tepelnými a vodnými elektrárňami.

Narastajúci podiel OZE

Témou stretnutia bolo nadobudnutie skúseností s prevádzkou uhoľnej elektrárne spolu s narastajúcim podielom obnoviteľných zdrojov energie (OZE), ktorý je tvorený hlavne veternými a fotovoltaickými elektrárňami na Sardínii,“ informoval SEPS.

Vzhľadom na narastajúci podiel OZE v energetickom mixe sú podľa spoločnosti skúsenosti s takýmto podielom OZE dôležité na udržanie bezpečnej prevádzky elektrizačnej sústavy ako aj pri príprave strategických plánov spoločnosti SEPS v budúcich rokoch.

Zároveň získali know-how pre identifikáciu technických problémov a vyvolaných nákladov a investícií súvisiacich s masívnym nárastom OZE na energetickom mixe.

Prenos elektrickej energie

Slovenská elektrizačná prenosová sústava vykonáva činnosť prevádzkovateľa prenosovej sústavy a zabezpečuje prenos elektrickej energie prostredníctvom svojich 400 kV a 220 kV vedení na území Slovenska.

Prevádzkuje 2 357 km vedení s napäťovou hladinou 400 kV, 690 km 220 kV vedení a 22 elektrických staníc. Jediným akcionárom spoločnosti SEPS je Slovenská republika, ktorú zastupuje Ministerstvo financií SR.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.