Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Japonsko jadrova elektraren Ohi-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Jadrové reaktory č.3 a 4. jadrovej elektrárne v japonskom meste Ohi. Foto: TASR/AP Photo/Shizuo Kambayashi
27. júna 2012 Jadrová energia od Energia.skSITA

Seizmológovia varujú pred reštartom japonských jadrových reaktorov

Jadrová elektráreň v Ohi leží severozápadne od Tokia a mali by ju spustiť do prevádzky ako prvú.

Japonská vláda schválila obnovu prevádzky dvoch reaktorov v Ohi, aby zabránila výpadkom v dodávkach elektriny počas leta, keď predovšetkým v dôsledku užívania klimatizácie výrazne rastie spotreba energie.

„Seizmické modely vypracované expertmi japonskej vlády neberú do úvahy aktívne zlomové línie nachádzajúce sa neďaleko elektrárne Ohi,“ vyhlásil Kacuhiko Išibaši, seizmológ z univerzity v Kóbe.

„Záťažové testy a nové bezpečnostné nariadenia, podľa ktorých sa posudzuje možnosť reštartu jadrových elektrární, nevylučujú nehody v týchto zariadeniach. Normy sa nesprísnili, ale bezpečnostné pravidlá sú naopak voľnejšie,“ dodal.

Podobný názor zastáva aj profesor tektonickej geomorfológie na tokijskej univerzite Micuhisa Watanabe, podľa ktorého daní jadroví odborníci podceňujú hrozbu zemetrasenie. „Kvalifikácia a neutralita expertov, ktorí pôsobia ako poradcovia japonskej agentúry pre bezpečnosť jadrového priemyslu, sú veľmi pochybné,“ povedal.

Po zemetrasení v roku 2007, ktoré spôsobilo únik rádioaktivity v reaktoroch severne od Tokia, Išibaši predpovedal, že Japonsko čaká v blízkej dobe jadrová katastrofa vyvolaná ešte silnejšími otrasmi pôdy. To sa tiež potvrdilo.

Na jar 2011 zemetrasenie a následne vlna cunami spôsobili vo Fukušime najväčšiu nukleárnu katastrofu od havárie ukrajinskej jadrovej elektrárne v Černobyle v roku 1986. Po minuloročnom nešťastí, ktoré bolo sprevádzané rozsiahlym únikom radiácie, postupne zastavili v krajine prevádzku všetkých japonských jadrových elektrární. Aj keď bola pri bezpečnostnej kontrole príslušná elektráreň uznaná bezpečnou, do prevádzky je neuvidli.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: TASR/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.