Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. marca 2011 Ostatné od Energia.skSITA

Seizmická odolnosť Mochoviec sa zvýši

Pondelok – 14.3.2011

Slovensko:

Vládna novela zákona o obnoviteľných zdrojoch, o ktorej má parlament rokovať v marci, neeliminuje podľa predsedu parlamentného výboru pre hospodárstvo Stanislava Janiša (SDKÚ-DS) rast cien elektrickej energie. (viac informácií)

Európska únia:

Odporcovia jadrovej energetiky v Európe žiadajú vyvodenie dôsledkov z havárie atómovej elektrárne v japonskej Fukušime. Viedeň chce presadiť, aby sa v európskych krajinách uskutočnili testy odolnosti na jadrových zdrojoch. (viac informácií)

Kancelárka Angela Merkelová oznámila, že sa na 3 mesiace pozastavuje platnosť koaličnej dohody o tom, že nemecké jadrové elektrárne budú môcť fungovať o približne 12 rokov dlhšie, ako sa pôvodne plánovalo. Možnosť vyhlásenia moratória na využívanie jadra už pred tým pripustil minister zahraničných vecí Guido Westerwelle. (viac informácií)

Svet:

Jadrovú elektráreň vo Fukušime dnes zasiahol ďalší výbuch. Podľa japonskej vlády však explózia vodíka nespôsobila poškodenie tretieho reaktora. (viac informácií)

Japonsko vyhlásilo stav ohrozenia už v troch jadrových zdrojoch. Týka sa troch reaktorov elektrárni Fukušima 1, ďalších troch v zdroji Fukušima 2 a jedného v Onagawe. Ich obsluhy sa včera horúčkovito snažili udržať pod kontrolou teplotu a zabrániť zhoršeniu stavu. Existujú totiž obavy, že v jednom z nich, konkrétne vo Fukušime 1, sa už možno začalo taviť palivo. (viac informácií)

Utorok – 15.3.2011

Slovensko:

Ministerstvá financií a hospodárstva a Fond národného majetku SR, ktorý je v súčasnosti jediným vlastníkom teplární, navrhujú vo svojej analýze vládnemu kabinetu schváliť predaj celého stopercentného podielu teplárenských spoločností v Bratislave, Trnave, Žiline, Martine, vo Zvolene a v Košiciach. (viac informácií)

Cena elektrickej energie ako komodity sa medziročne v období 2009 – 2010 znížila o 11 eur za MWh. V dôsledku toho sa znížil zisk spoločnosti SE – Enel pravdepodobne o 14 percent. (viac informácií)

Európska únia:

Talianska skupina Enel, ktorá okrem iného vlastní 66-percentný podiel Slovenských elektrární, dosiahla v minulom roku tržby vo výške 73,4 mld. eur. (viac informácií)

Jadrovú elektráreň Isar 1, ktorá patrí medzi staršie v Nemecku, prevádzkuje spoločnosť E.ON. Bavorské ministerstvo životného prostredia podľa zdrojov agentúry Reuters nepovažuje investície do zvýšenie jej bezpečnosti za efektívne po tom, ako vládna koalícia v Berlíne pozastavila dohodu o predĺžení životnosti jadrových elektrární. (viac informácií)

O ťažbe uhlia za limitmi by sa od roku 2015 mohlo v Česku rozhodovať výhradne na základe dohody medzi vlastníkmi pozemkov a ťažobnými spoločnosťami. Vyplýva to zo záverov pracovnej skupiny pre teplárenstvo, ktorú v novembri 2010 zriadil minister priemyslu a obchodu ČR Martin Kocourek. (viac informácií)

Talianska energetická spoločnosť nemení plány, že na svojom domácom trhu vybuduje štyri jadrové reaktory. Prvý by mal byť funkčný od roku 2020. (viac informácií)

Svet:

V japonskej elektrárni Fukušima 1 dnes ráno nastali ďalšie dva výbuchy v reaktoroch 2 a 4. Problémy spôsobuje aj výrazne zvýšená úroveň radiácie v okolí elektrárne. (viac ifnormácií)

Streda – 16.3.2011

Slovensko:

Šéf talianskej spoločnosti Enel Fulvio Conti sa neobáva prílišnej regulácie cien elektrickej energie na Slovensku. Taliansky energetický gigant už o nastavení regulačných procesov rokoval aj s predsedníčkou slovenskej vlády Ivetou Radičovou. (viac informácií)

Európska únia:

Záťažové testy atómových elektrární v členských krajinách EÚ sa uskutočnia ešte v tomto roku. Najprv však musí prísť k dôkladnej analýze situácie v Japonsku. Vyplýva to zo včerajšieho stretnutia expertov a ministrov členských štátov EÚ. (viac informácií)

Rozhodnutie Nemecka odstaviť sedem jadrových reaktorov spôsobilo výrazný rast cien elektriny v Európe. (viac informácií)

Združenie firiem produkujúcich energiu z obnoviteľných zdrojov BEE tvrdí, že do roka 2020 môže nahradiť odstavené jadrové elektrárne. V minulom roku sa z obnoviteľných zdrojov vyrobila elektrická energia, ktorá pokryla 17 % potrieb Nemecka. (viac informácií)

Svet:

V japonskej jadrovej elektrárni Fukušima v noci na dnes opäť horelo. Požiar v reaktore 4 sa už údajne podarilo uhasiť. V dôsledku zvýšenej radiácie muselo prísť k dočasnej evakuácii zamestnancov elektrárne. (viac informácií)

Štvrtok – 17.3.2011

Slovensko:

Slovenské elektrárne už vypísali tender na realizáciu prvej etapy projektu, v rámci ktorej by sa mal vypracovať koncept s výpočtami a projektová dokumentácia.(viac informácií)

Európska únia:

Šéf talianskej spoločnosti Eni včera (16.3.) vyzval Európu k zrušeniu sankcií proti Líbyi. Ide o prvú západnú firmu, ktorá sa usiluje obnoviť vzťahy s Líbyou potom, ako sa ukazuje, že Muammar Kaddáfí získava stále väčšiu kontrolu nad krajinou. (viac informácií)

Senát ČR nesúhlasí s navrhovanou európskou smernicou, ktorá zakazuje vývoz rádioaktívneho odpadu mimo územie EÚ. Rovnaký názor v tejto veci má aj vláda. (viac informácií)

Svet:

Washington sa neplánuje vzdať jadrovej energetiky, obmedziť sa v budúcnosti majú uhoľné elektrárne. Ministerstvo energetiky USA však chce zabezpečiť väčšiu bezpečnosť nukleárnych zdrojov v USA. (viac informácií)

„Ruský energetický gigant Gazprom a vláda v súčasnosti preskúmavajú rôzne možnosti, ktoré by umožnili pri realizácií projektu Južný tok minimalizáciu nákladov,“ povedal pre denník Kommersant ruský vicepremiér Igor Sečin. (viac informácií)

Piatok – 18.3.2011

Slovensko:

Primátor Veľkého Šariša Mikuláš Drab verí, že v nasledujúcej vykurovacej sezóne bude domácnostiam a ďalším objektom dodávať mestská kotolňa i teplo získané spaľovaním drevnej štiepky. (viac informácií)

Štátne dotácie na inštaláciu kotlov na biomasu a slnečných kolektorov boli doteraz schválené 4.115 žiadateľom. (viac informácií)

Kvôli dôsledkom živelnej pohromy musí Japonsko nakupovať viac skvapalneného zemného plynu LNG. To sa prejavuje výrazným rastom cien na spotových trhoch, hovorí pre portál energia.sk Ondrej Šebesta, hovorca SPP. (viac informácií)

Európska únia:

Nemecká energetická spoločnosť E.ON včera na žiadosť spolkovej vlády odstavila jadrovú elektráreň Isar 1. Upozornila ale, že z bezpečnostného hľadiska pre takýto krok dôvod neexistuje. (viac informácií)

Po tom, ako zemetrasenie a tsunami spôsobili haváriu v japonskom nukleárnom komplexe Fukušima, má prejsť dôkladnými previerkami všetkých 143 jadrových reaktorov na území EÚ. Stresové testy však môžu ukázať, že nie všetky reaktory vyhovujú, tvrdí európsky komisár pre energetiku Günther Öttinger. (viac informácií)

Nemecká kancelárka Angela Merkelová neplánuje nechať zatvoriť všetky jadrové elektrárne v krajine v reakcii na súčasné dianie v Japonsku. (viac informácií)

Svet:

Talianska ropná firma Eni, ktorá vyzvala na zrušenie sankcií proti Líbyi, nakladá líbyjskú ropu v termináli Bouri. Uviedli to včera tri zdroje z lodiarskeho a ropného sektora. (viac informácií)

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.