Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Alena Vitásková - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Alena Vitásková (ERÚ) - Foto: TASR/Pavel Neubauer
28. júla 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Šéfke českého Energetického regulačného úradu sa končí mandát

Končiaca šéfa ERÚ totiž vlani na jeseň kandidovala za kontroverznú stranu Úsvit – národná koalícia vo voľbách do českého Senátu. Vo volebnom obvode Ostrava – mesto ale skončila v prvom kole a zvolená nebola.

„Ľudia ma v politike nechcú, takto sa rozhodli a ja to znova skúšať nebudem,“ povedala ČTK Vitásková. Toto rozhodnutie podľa nej platí tiež pre obecnú a krajskú politiku v ČR.

Predsedníčke ERÚ končí mandát v pondelok (31. júla). Nahradí ju novo zriadená päťčlenná rada úradu na čele so súčasným podpredsedom úradu  Vladimírom Outratom. „Som rada, že aspoň jeden podpredseda sa do rady dostal. Verím, že zachová kontinuitu toho, čo úrad nastavil,“ doplnila.

Okrem Outratu tvorí novú radu ERÚ expert v teplárenstve Vladimír Vlk, konzultant a vedecký pracovník Rostislav Krejcar, expert na OZE, teplo a kogeneráciu Jan Pokorný a právnik Vratislav Košťál.

Vitásková v rozhovore uviedla, že je rozhorčená tým, že sa na ERÚ vracia Krejcar. Otvoreným listom vyzvala premiéra Bohuslava Sobotku, aby vláda jeho nomináciu do rady anulovala. Podľa Vitáskovej bol Krejcarovi v roku 2012 zrušený pracovný pomer v ERÚ v dôsledku obzvlášť závažného porušenia zákonníka práce.

Doteraz menoval predsedu ERÚ český prezident na návrh vlády, funkčné obdobie bolo šesť rokov. Nová rada má päť členov s päťročným funkčným obdobím. Členov a ich predsedu menuje vláda na návrh ministra priemyslu a obchodu ČR. V prvých rokoch nebudú mať všetci členovia rady mandát na päť rokov. Dôvodom je, aby sa rada postupne obmieňala. Päťročný mandát má Vlk, štvorročný Outrata, trojročný Krejcar, na dva roky zasadne v rade Pokorný a na rok Košťál.

Vitásková po skončení mandátu plánuje dovolenku, o svojich ďalších krokoch sa chce rozhodnúť až po nej. Uviedla, že plánuje dodržiavať zákonnú požiadavku, podľa ktorej nesmie rok pracovať v energetike. Chce dokončiť ďalšie dva diely knižnej trilógie Solárni baróni, ktorej prvý diel vyšiel tento rok. „Ak by ma chcel niekto stíhať aj za literárnu tvorbu, potom je Severná Kórea oproti tomu, čo sa deje u nás, demokratický štát,“ dodala.

Vlani vo februári poslal Krajský súd v Brne Vitáskovú na 8,5 roka do väzenia za to, že dve fotovoltické elektrárne na Chomutovsku získali v roku 2010 neoprávnene licenciu na prevádzku. Vitásková, ktorá na úrade pôsobí od augusta 2011, svoju vinu popiera a kauzu považuje za vykonštruovanú. Rozsudok nie je právoplatný.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.