Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. mája 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Šefčovič začína turné po krajinách EÚ zamerané na Energetickú úniu

Šefčovič v rozhovore pre TASR uviedol, že turné sa začne v stredu (20.5.) návštevou Holandska, potom je na rade Česká republika, Lotyšsko a Slovensko. Toto úsilie však podľa neho treba vnímať ako boj na troch frontoch: politickom, legislatívnom a diplomatickom.

„Turné o Energetickej únii má za cieľ priniesť tento projekt Bruselu do členských krajín únie. To znamená, že by som chcel s každou jednou krajinou viesť hĺbkový dialóg o tom, čo Energetická únia môže priniesť pre túto krajinu a región,“ zhodnotil situáciu Šefčovič.

Pripomenul, že v rámci zmieneného turné má v pláne rokovať s členmi národných parlamentov, predstaviteľmi biznisu a mimovládnych organizácií a tiež s občanmi, aby zistil, čo oni očakávajú od tohto konceptu, aké sú ich priority. Na základe získanej spätnej väzby exekutíva EÚ pripraví aktualizované analytické informácie o každej krajine s dôrazom na silné a slabé stránky, čo sa odrazí na prvej správe o stave Energetickej únie, ktorú Šefčovič predstaví na jeseň.

„V závere tejto správy vyzvem každú krajinu, aby vypracovala svoj energetický a klimatický národný plán,“ uviedol Šefčovič. EK má podľa neho zámer vypracovať silný systém riadenia Energetickej únie, avšak spolu s členskými krajinami, ktoré si tento koncept musia osvojiť.

„Tieto problémy môžu byť riešené jednoduchšie, rýchlejšie a lacnejšie, ak budeme pracovať spoločne. To je posolstvo, ktoré uvediem vo všetkých členských štátoch,“ zdôraznil Šefčovič.

Z hľadiska chystaných legislatívnych procesov v tejto oblasti slovenský eurokomisár uviedol, že už v letnom balíku by EK chcela predstaviť spôsob, ako zreformovať obchod s elektrinou v rámci EÚ, ďalej ako by sa mal zmeniť vzťah medzi veľkoodberateľmi a maloodberateľmi v EÚ, aby to priaznivo dopadlo z hľadiska spotrebiteľov, zrodiť by sa mal aj návrh na reformu cien obchodovania s emisiami. Ďalšie legislatívne návrhy z oblasti energetiky pripravuje komisia na jeseň.

V diplomatickej oblasti chce Šefčovič počas turné využiť príležitosť na rokovania o tom, aby sa členské štáty EÚ zhodli na rovnakých cieľoch a na konferencii o boji s klimatickými zmenami v Paríži pomohli dosiahnuť ambicióznu celosvetovú dohodu a tiež aby pokračovali vo svojom úsilí pre zaistenie diverzifikácie dodávateľov energie.

UPOZORNENIE:

TASR vydáva k správe zvukový záznam.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.