Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
31. októbra 2016 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Šefčovič: V EÚ nebude uhlíková daň, ale drahšie emisné povolenky

EÚ má do roku 2030 znížiť skleníkové plyny o 40 %. Systém emisných kvót, ktorý platí od roku 2005, je nastavený tak, aby si každý podnik, ktorý chce vypustiť viac škodlivín do ovzdušia, musel kúpiť povolenky navyše. „Systém obchodovania s emisiami má odmeňovať tých, ktorí investujú do energetickej efektívnosti a míňajú menej energie. Nastavenie systému však v súčasnosti spôsobuje, že cena za jednu tonu oxidu uhličitého v EÚ je na úrovni 4-5 eur, čo je veľmi málo na to, aby to malo želaný transformačný efekt,“ konštatoval Šefčovič.

Podľa neho Európska komisia navrhne nový systém obchodovania s povolenkami od roku 2020, ktorý bude rešpektovať Parížsku klimatickú dohodu a pomôže EÚ znížiť objem skleníkových plynov. „Navrhujeme vyňať 800 miliónov povoleniek z trhu, čo by malo rozprúdiť tento trh. Nebude to daň, ale cena za uhlík, ktorá sa bude dosahovať trhovým mechanizmom pri obchodovaní,“ dodal Šefčovič.

Systém obchodu s povolenkami zaviedla Európska únia v roku 2005. Medzi členské krajiny sa rozdelili emisné kvóty na vypúšťanie priemyselných škodlivín do ovzdušia, po ktorých prekročení sa musia kupovať povolenky.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.