Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. októbra 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Šefčovič privítal správu z Rumunska o zásobách plynu v Čiernom mori

Rumunská tlačová agentúra Agerpres v stredu (14.10.) informovala, že konzorcium Lukoil, PanAtlantic a Romgaz objavili na kontinentálnom šelfe Rumunska v Čiernom mori dôležité zásoby zemného plynu. Tento objav ešte musí byť potvrdený ďalšími vrtmi, no podľa odhadov rumunskej plynárenskej spoločnosti Romgaz môže ísť o nálezisko obsahujúce vyše 30 miliárd m3 zemného plynu.

Práce na prieskumnom vrte boli dokončené v tomto mesiaci a viedli k objavu veľkého plynového poľa patriacemu do rumunskej oblasti Čierneho mora. Oblasť vrtov sa nachádza asi 170 km od rumunského pobrežia a v hĺbke od 300 do 1200 metrov.

Podľa seizmických dát podzemný zásobník plynu môže dosiahnuť 39 štvorcových kilometrov. Ďalšie vrty, ktoré by mohli potvrdiť nálezisko a objem uhľovodíkov, sú naplánované na rok 2016.

V koncerne, ktorý vykonáva prieskumné vrty, má majoritný balík spoločnosť Lukoil (72 %), PanAtlantic Petroleum Ltd. má 18 % akcií a Romgaz je držiteľom 10-% balíka.

Šefčovič sa dnes nachádza v Rumunsku, ktoré navštívil ako 19. členskú krajinu na jeho turné o energetickej únii. V stredu, pred odletom do Bukurešti, v rozhovore pre TASR uviedol, že sa pokúsi od rumunskej strany získať viac informácií o tomto nálezisku.

„Rumunsko zohráva kľúčovú úlohu v tomto regióne a máme veľký záujem na tom, aby bolo Rumunsko adekvátne poprepájané tak v oblasti elektrifikačných sietí, ako aj v oblasti plynových pripojení so svojimi susedmi. Samozrejme, toto je veľmi dobrá správa pre Rumunsko aj pre Európsku úniu,“ uviedol Šefčovič v súvislosti s výsledkami prieskumných vrtov v Čiernom mori.

Slovenský eurokomisár spresnil, že ak sa bohatstvo tohto náleziska potvrdí, Európa bude môcť ešte viac diverzifikovať svoje zásobovanie plynom, teraz aj z Čierneho mora.

„To tiež urýchli práce, ktoré pokračujú na budovaní rôznych interkonektorov, ktoré Rumunsko buduje so svojimi susedmi. Potvrdí sa tiež jeho pozícia exportéra energií,“ povedal Šefčovič v závere.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.