Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. apríla 2015 Ostatné od Energia.skTASR

Šefčovič pricestuje na Slovensko predstaviť koncept Energetickej únie

Šefčovič dnes o cieľoch a ambíciách programu, ktorým bol poverený v rámci exekutívy EÚ, vystúpil na pôde Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru (EHSV) v Bruseli.

„Musíme odstrániť prekážky pre cezhraničný tok energie, akými sú chýbajúca infraštruktúra alebo obmedzujúce regulácie,“ uviedol Šefčovič počas prednášky na pôde EHSV, kde sa okrem energetických otázok venoval aj rizikám, ktoré predstavuje globálne otepľovanie.

V súvislosti s dvojdňovým pobytom v Bratislave v rozhovore pre TASR uviedol, že táto návšteva zapadá do širšieho kontextu návštev po členských krajinách EÚ, v rámci ktorých chce priamo európskym občanom aj všetkým zainteresovaným stranám osobne predstaviť projekt Energetickej únie. Podobnú návštevu začiatkom apríla už absolvoval v Českej republike.

Jeho slovenský program bude obsahovať stretnutie s podpredsedom NR SR Petrom Pellegrinim, s členmi parlamentných výborov pre európske a hospodárske záležitosti, vystúpi s prednáškou na pôde City University a v rámci diskusného fóra pripraveného Informačnou kanceláriou Európskeho parlamentu na Slovenskej technickej univerzite (STU) sa stretne s verejnosťou, ako aj odborníkmi a zástupcami firiem zo slovenského energetického sektora.

„Slovensko privítalo koncept Energetickej únie. Názory, ktoré zazneli, sú podobné ako aj v iných krajinách, a to, že pre nás je dôležité zachovanie si suverénneho rozhodovania ohľadom energetického mixu, čiže akým spôsobom sa energia produkuje,“ opísal Šefčovič pozíciu SR ku konceptu, ktorý rozbieha. Dodal, že právo na energetický mix je garantované základnými zmluvami a žiadne zmeny sa v tomto smere neplánujú.

„Zo slovenskej strany pravidelne zaznieva požiadavka na to, aby Európska únia urobila maximum pre zabezpečenie bezpečného tranzitu dodávok plynu na Slovensko, no a to je, samozrejme, jeden z kľúčových cieľov, ktorý sa snažím dosiahnuť v rámci trilaterálnych rokovaní medzi Ruskom, Ukrajinou a Európskou komisiou,“ povedal.

Dodal, že podľa najnovšieho vývoja udalostí v tejto oblasti k ďalšiemu kolu rokovaní na úrovni ministrov dôjde zrejme až v priebehu mája.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.