Šefčovič: Novela smernice o plyne presadí platnosť práva EÚ pre všetky plynovody
Cieľom legislatívneho návrhu eurokomisie je zlepšiť fungovanie vnútorného trhu s energiou v EÚ a posilniť solidaritu medzi členskými štátmi.
Šefčovič upozornil, že nová smernica jasne stanovuje, že európske právo jednoznačne platí pre všetky plynovody, aj pre tie, ktoré dovážajú plyn do EÚ z tretích krajín. „To znamená, že princípy európskeho práva budú plne aplikovateľné aj na takéto plynovody,“ spresnil a dodal, že do tejto kategórie plynovodov patrí aj projekt Nord Stream 2 cez Baltské more.
Dôvodom novelizácie smernice o plyne, ktorá by mala prebehnúť v zrýchlenej procedúre, je podľa Šefčoviča aj skutočnosť, že v poslednom čase pretrváva zložitá právna diskusia hlavne okolo plynovodu Nord Stream 2 o tom, do akej miery je európske právo aplikovateľné na takéto projekty.
„Novelizácia smernice má vyjasniť všetky právne aspekty a poskytnúť právnu istotu perspektívnym budúcim investorom. Spresňujeme našu pozíciu ohľadom potreby mandátu Európskej komisie pre rokovanie s Ruskou federáciou o projekte Nord Stream,“ skonštatoval Šefčovič. Spresnil, že po tejto novele je úplne jasné, že pokiaľ má platiť európske právo, tak EÚ musí rokovať s ruskou stranou o tom, ako sa doterajšie „kolízne právne režimy“ budú navzájom dopĺňať a ako nájsť konečné riešenie pre podmienky prevádzkovania plynovodu Nord Stream 2, ak bude postavený.
Komisia v rámci mandátu pre rokovanie s Moskvou chce zabezpečiť aj kontinuitu tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu aj po roku 2019. Novelizácia smernice o plyne, ak bude schválená Európskym parlamentom a Radou (členské štáty), bude pre eurokomisiu silným tromfom v rokovaniach s ruskou stranou.
Komisia v správe pre médiá upozornila, že cieľom pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu je doplniť existujúcu smernicu o plyne z roku 2009 a objasniť, že základné zásady energetickej legislatívy EÚ (prístup tretích strán, regulácia ciel, oddelenie vlastníctva a transparentnosť) sa budú vzťahovať na všetky plynovody a od tretích krajín až po hranice jurisdikcie EÚ. Zabezpečenie efektívneho prevádzkovania všetkých hlavných potrubí, ktoré sa úplne alebo čiastočne nachádzajú na území EÚ vďaka transparentnému regulačnému dohľadu, zníži konflikty záujmov medzi prevádzkovateľmi infraštruktúry a dodávateľmi plynu a zaručí nediskriminačné stanovovanie sadzieb.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam a videozáznam.
Copyright © TASR 2017
K téme
