Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. apríla 2018 Ostatné od Energia.skTASR

Šefčovič Merkelovej odkázal, že Ukrajina je spoľahlivý partner pre tranzit plynu

Spolková kancelárka v utorok v Berlíne počas stretnutia s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom uviedla, že projekt plynovodu Nord Stream 2, ktorý financuje ruský koncern Gazprom, nemôže pokračovať bez objasnenia úlohy Ukrajiny ako tranzitnej trasy pre prepravu plynu z Ruska do Európy.

„Dala som jasne najavo, že projekt Nord Stream 2 nie je možný bez objasnenia budúcej úlohy Ukrajiny ako tranzitnej krajiny,“ povedala Merkelová na spoločnej tlačovej konferencii s Porošenkom.

Šefčovič v mene exekutívy EÚ Merkelovej pripomenul, že Ukrajina vždy bola spoľahlivou tranzitnou krajinou.

„Oceňujem aktívne zapojenie Nemecka a najmä kancelárky Angely Merkelovej pri hľadaní riešenia, ktoré by zabezpečilo komerčnú životaschopnosť Ukrajiny ako krajiny pre tranzit plynu,“ uviedol Šefčovič v správe pre médiá.

Vo svojom stanovisku pripomenul, že plynovod Nord Stream 2 by potenciálne mohol ohroziť dobre fungujúci prenosový systém Ukrajiny a zdôraznil pozíciu eurokomisie, podľa ktorej rokovania sú najlepšou cestou ako vyriešiť túto záležitosť.

Slovenský eurokomisár zároveň dodal, že Európska komisia spolupracuje s Ukrajinou na modernizácii jej prenosovej sústavy.

„Ja osobne som pripravený spolupracovať s Ukrajinou aj s Ruskom, bilaterálne a trilaterálne. Z dôvodu zložitosti a citlivosti otázky dvojstranných dohôd po roku 2019 podporujem využívanie všetkých možných komunikačných kanálov,“ uviedol Šefčovič.

V utorok sa v tejto súvislosti telefonicky spojil s ruským ministrom energetiky Alexandrom Novakom, s ktorým hovoril o najnovšom vývoji rusko-ukrajinskej situácie v oblasti plynu. Novak informoval Šefčoviča o nastávajúcich kontaktoch medzi koncernom Gazprom a ukrajinskou spoločnosťou Naftogaz a vyjadril pripravenosť Moskvy zaistiť nepretržité dodávky zemného plynu do Európy prostredníctvom tranzitu cez Ukrajinu aj po roku 2019.

Šefčovič v tejto súvislosti zdôraznil potrebu zachovania dodávok komerčne životaschopných objemov plynu cez ukrajinskú dopravnú trasu a opätovne zdôraznil potrebu nájsť riešenie medzi oboma krajinami v súlade so Štokholmským arbitrážnym súdom.

Copyright © TASR 2018

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.