Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. júla 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Šefčovič: Komisia víta, že českým mottom predsedníctva V4 je energetika

Dopoludnia sa Šefčovič ako jeden z hlavných prednášateľov zúčastnil na konferencii „Geopolitika, energia a stredná Európa: Ako ďalej?“, ktorú na pôde Európskeho parlamentu (EP) pripravila Česká republika pri príležitosti prevzatia predsedníctva vo V4.

Šefčovič v rozhovore pre TASR vyjadril radosť, že česká strana napĺňa to, čo mu už viackrát prisľúbil premiér Bohuslav Sobotka – že koncepcia Energetickej únie bude hlavným mottom českého predsedníctva vo Vyšehradskej štvorke.

„Vidieť, ako krajiny V4 medzi sebou spolupracujú, čo je dôležité, lebo energetika bude patriť aj medzi hlavné priority budúcoročného predsedníctva Slovenska v EÚ,“ konštatoval Šefčovič.

Priznal, že pre exekutívu EÚ je takáto aktivita mimoriadne nápomocná, pretože pomáha presadzovať jej myšlienky spojené s energetickou úniou priamo do regiónov.

„Aj dnešné debaty jasne odzrkadlili, že otázky energetickej bezpečnosti a dodávok energonosičov za akceptovateľné ceny sú témy, ktoré sú so strednou Európou bytostne spojené a kde nás aj v budúcnosti čakajú najväčšie výzvy,“ upozornil Šefčovič.

Vo svojom vystúpení na konferencii poukázal na viaceré elementy, ktoré sú v tejto oblasti dôležité, a vyjadril súhlas s bývalým šéfom EP Jerzym Buzekom, ktorý ocenil, že krajiny tejto skupiny majú spoločné ciele v energetike a zbytočne medzi sebou nesúťažia.

Podľa Šefčoviča je tento stav viditeľný aj v tom, ako krajiny V4 výrazne pokročili vo výstavbe interkonektorov pre plyn a ako posilňujú svoje prepojenia medzi elektrickými sústavami.

„Česko, Slovensko a Maďarsko sú dokonca spojené v spoločnom elektrickom trhu. Tých prienikov je veľa a spoločne pracujeme na veľkom diverzifikačnom projekte,“ upozornil Šefčovič. Spresnil, že ide o takzvané severojužné prepojenie, pri ktorom je vďaka novému terminálu na skvapalnený zemný plyn (LNG) v Poľsku a vďaka novým interkonektorom na Slovensku a v Poľsku možné zabezpečiť, aby sa LNG zo severu dostal aj na Balkán a zaistil nové energetické zdroje.

Tento stav podľa Šefčoviča vhodne nadväzuje na minulotýždňové rokovanie z Dubrovníka, kde 15 krajín EÚ a Energetického spoločenstva v regiónoch strednej východnej a juhovýchodnej Európy potvrdilo, že chcú spolupracovať na urýchlenom dobudovaní chýbajúcich prepojení plynárenských infraštruktúr. V konkrétnej rovine to podľa Šefčoviča znamená tiež, že vďaka novému terminálu LNG na chorvátskom ostrove Krk bude možné dodávať skvapalnený plyn aj z juhu na sever a zabezpečiť energetickú alternatívu pre krajiny juhovýchodnej Európy a Balkánu.

UPOZORNENIE: TASR vydá k správe zvukový záznam a videozáznam.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.