Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. februára 2017 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Šefčovič: Grécko má plány stať sa dôležitým energetickým uzlom Európy

Šefčovič v rozhovore pre TASR pripomenul, že poradný výbor bol založený pred dvoma rokmi, aby sa uľahčila komunikácia medzi politickými predstaviteľmi krajín, cez ktoré plynovodná sústava prechádza, a medzi zástupcami medzinárodného konzorcia, ktoré najdrahší energetický projekt na svete – v hodnote 45 miliárd eur – financuje a realizuje.

Sústava plynovodov Južného koridoru s dĺžkou 3500 km bude prepravovať zemný plyn z azerbajdžanského ložiska Shah Deniz, ktorého oficiálne zásoby plynu sú na úrovni 1,2 bilióna kubických metrov a 240 miliónov ton plynových kondenzátov.

„Budeme diskutovať o tom, ako výstavba pokračuje. Cieľom konzorcia a azerbajdžanskej strany je, aby sme tento plynovod dostavali čo najskôr, aby plyn mohol prúdiť do Turecka a potom do EÚ už do roku 2020,“ uviedol Šefčovič pred odchodom do Baku. Spresnil, že účastníci rokovaní pôjdu „úsek po úseku“, zhodnotia proces výstavby a budú rokovať o najnovších technických či politických prekážkach tohto projektu. „V minulosti sa tento systém komunikácie osvedčil, lebo sme problémy riešili za pochodu,“ dodal.

Slovenský eurokomisár pripomenul, že v súčasnosti sú určité problémy s trasovaním plynovodu cez územie Grécka a neistý je aj koncový vývod plynovodu v talianskom regióne Apúlia. Očakáva sa preto, že taliansky minister hospodárstva a jeho grécky rezortný kolega v Baku prinesú odpovede, ako chcú tieto problémy riešiť.

V súvislosti s Gréckom Šefčovič ocenil najnovšie pozitívne správy o ekonomickom oživovaní tejto krajiny a upozornil, že Grécko sa môže stať významným energetickým uzlom Európy.

„Jednak preto, že je na trase Južného plynovodu, a aj preto, že sa po dlhých rokoch podarilo vybudovať plynový interkonektor medzi Gréckom a Bulharskom,“ povedal s tým, že grécka vláda má okrem toho ambiciózne plány v oblasti lepšieho využívania terminálov pre skvapalnený plyn a uvažuje aj o postavení nového terminálu v jednom zo svojich prístavov.

„Grécko sa môže stať vplyvným hráčom v európskej energetike,“ povedal v závere Šefčovič.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.