Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. januára 2015 Efektívnosť v energetike od Energia.skTASR

Šefčovič: Fórum v Davose potrvdilo záujem sveta o energetickú úniu

„Všade bol o projekt energetickej únie veľký záujem. Padlo veľa otázok, aj zo strany energetického priemyslu, ktorý podporuje tento projekt, lebo v oblasti energetiky treba hľadať spoločné európske riešenia,“ uviedol Šefčovič po odchode z Davosu.

Podľa jeho slov sú to najmä veľké energetické firmy, ktoré podnikajú vo viacerých krajinách, ktoré sa najviac stretávajú s administratívnymi a technickými bariérami na jednotnom európskom trhu. Tieto bariéry bránia Európe využiť potenciál v oblasti energetiky na znižovanie cien energií, na podporu moderných odvetví či pri dekarbonizácii modernej ekonomiky.

Do celkového kontextu energetickej politiky podľa Šefčoviča zapadli aj dnešné rokovania zástupcov globálnych automobiliek o znižovaní emisií CO2 a zavádzaní alternatívnych palív v budúcnosti. Šefčovič upozornil, že vzhľadom na novú generáciu áut, ktoré sa začínajú vyrábať – ide najmä o elektrické autá, aj v Európe bude treba vybudovať inteligentnú infraštruktúru, čo v podstate znamená prepájanie energetickej, digitálnej a dopravnej siete.

„To je jeden zo záverov, že digitálna revolúcia, ktorá prebieha, bude mať vplyv na budúcu podobu dopravy a Európa nemôže zaostávať. Musíme postupne transformovať energetiku, dopravu a digitálnu infraštruktúru tak, aby si Európa zachovala svoje ekonomické líderstvo,“ konštatoval slovenský eurokomisár.

Šefčovič zo série bilaterálnych stretnutí v Davose spomenul rokovanie s azerbajdžanským prezidentom Iľhamom Alijevom a tureckým ministrom pre európske záležitosti Volkanom Bozkirom. Tieto rokovania potvrdili, že Južný koridor pre prepravu plynu z Kaspického mora zostáva pre všetky strany prioritou. Detailnejšie rokovania na túto tému budú pokračovať začiatkom februára v Baku.

Podpredseda EK zdôraznil, že účastníci fóra v Davose hovorili o súčasnom poklese svetových cien ropy. EÚ má podľa jeho slov záujem na tom, aby sa tento náhly pokles cien premietol na jednej strane do využitia ušetrených zdrojov na oživenie ekonomiky a naštartovanie rastu a na strane druhej odstraňovanie nepotrebných subvencií do uhlíkovej ekonomiky.

Pripomenul, že ak odhady z USA hovoria, že vďaka poklesu cien ropy bežný americký majiteľ auta ušetrí asi 100 dolárov mesačne, podobná situácia by mala byť aj v Európe. Hlavne pre podnikateľov a firmy by mali byť nižšie náklady na podnikanie dôvodom využiť tieto úspory na naštartovanie ekonomiky.

UPOZORNENIE:

TASR vydáva k správe zvukový záznam.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.