Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. júla 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Šefčovič: EÚ začala rokovať už aj s Turkménskom o dovoze kaspického plynu

Slovenský eurokomisár pripomenul, že členmi tejto novej skupiny sú Azerbajdžan, Turecko a Gruzínsko, a takisto aj Turkménsko, ktoré má veľmi vysoké zásoby plynu.

„Prediskutovali sme možnosti vybudovania takzvaného Transkaspického plynovodu, ktorý by pripojil túto veľmi významnú krajinu z hľadiska zásob plynu na najväčšiu plynovodnú sieť, ktorá sa začína odvíjať od budovania Južného plynovodného koridoru,“ uviedol Šefčovič.

Podľa jeho slov účelom prvého stretnutia tejto skupiny bolo hľadať riešenia pre technické, právne a tiež finančné otázky, aby sa na budúcom stretnutí, na jeseň tohto roku, mohli venovať podstatnejším problémom.

„Turkménsko má veľký záujem na ďalšej diverzifikácii vývozu svojej produkcie plynu. Turkménska strana dlhodobo avizuje pripravenosť zásobovať Európu 30 až 40 miliardami kubických metrov plynu ročne,“ upozornil Šefčovič. Spresnil, že je to zhruba 10 % súčasnej európskej spotreby.

Hlavnou otázkou podľa Šefčoviča zostáva, ako dopraviť turkménsky plyn do Európy, ako preklenúť otázku tranzitu cez Kaspické more, a práve tieto otázky sa začali dnes riešiť na expertnej úrovni.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.