Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. októbra 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Šefčovič: EÚ nemôže prenechať lukratívny trh s batériami konkurencii

Podľa slovenského eurokomisára batérie sú technológie strategického významu pre elektromobilitu a skladovanie elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov, ktorých rozvoj EÚ plno podporuje.

„Dnes sme závislí na ázijských technológiách a trhoch, pričom otázka znie – čo môžeme urobiť pre ich reálnu produkciu v EÚ. Moja ambícia je naštartovať cestu k európskej aliancii pre batérie,“ odkázal a ocenil, že táto vízia získava podporu zo strany členských krajín a silných priemyselných hráčov.

Dodal, že ázijská cesta nie je voľbou pre EÚ, lebo podľa odhadov rozvinutý trh s batériami sľubuje ročný obrat okolo 250 miliárd eur a takmer päť miliónov pracovných miest. „Nie som pripravený prenechať tento lukratívny trh našim ázijským konkurentom,“ zdôraznil pred novinármi.

Zástupcovia vlád Francúzska, Nemecka a Poľska, ktorí sa spolu so Šefčovičom zúčastnili na tlačovej konferencii upozornili, že je najvyšší čas posunúť sa v tejto oblasti dopredu a vytvoriť alianciu pre batérie, lebo inak si EÚ neudrží prvenstvo pri výrobe áut. Zhodli sa na tom, že uskladňovanie energie je kľúčové pre energetický sektor budúcnosti a pre dekarbonizáciu dopravy, pričom je nevyhnutná súhra eurokomisie, členských štátov, silnej priemyselnej politiky EÚ a finančného sektora. EÚ podľa ich slov musí rýchlo konať, stavať na doterajších skúsenostiach a pripraviť jasnú „cestovnú mapu“ pre priemysel s istotou investícií.

Šefčovič pripomenul, že v nadväznosti na elektromobilitu a rýchlo rastúci dopyt po elektrických autách a tiež rastúcom podiele obnoviteľných zdrojov v energetickom mixe členských krajín EÚ je potrebné vyvinúť jasnú stratégiu pre nasledujúce desaťročie. Avšak elektrické autá môžu ťažko uspieť bez dlhotrvajúcich batérií. Rovnako aj technológia akumulátorov by mala byť v najbližších desaťročiach kľúčovým prvkom technológií s nulovými emisiami.

Aj preto sa treba „odstrihnúť“ od závislosti na Ázii, odkiaľ potrebné technológie putujú na európsky trh aj po dobu dvoch mesiacov.

Iniciatíva „aliancia pre batérie“ je v súlade s ambíciami predsedu EK Jeana-Clauda Junckera. Ten v prejave o stave Únie predstavil novú stratégiu pre priemyselnú politiku, ktorá má pomôcť európskym priemyselným odvetviam, aby zotrvali na pozícii svetového lídra v oblasti inovácií, digitalizácie a dekarbonizácie.

Eurokomisia chce nájsť a preskúmať príležitosti na doplnenie medzier v hodnotovom reťazci batérie (od výrobných surovín až po ich recykláciu) v Európe a diskutovať o opatreniach, ktoré sú potrebné na udržanie konkurencieschopnosti EÚ v tejto oblasti.

Šefčovič spresnil, že batérie predstavujú kľúčovú technologickú technológiu v kontexte Energetickej únie a ich rozvoj a výroba zohrávajú strategickú úlohu v prebiehajúcom prechode na čistú mobilitu a čisté energetické systémy. Tento potenciál podľa neho nesmie v EÚ zostať nevyužitý. Prispeje nielen k posilneniu a konkurencieschopnosti európskeho priemyslu, ale aj k vytváraniu pracovných miest založených na najnovších technológiách a k boju proti klimatickým zmenám.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.