Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod - Naftogaz
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Plynárenské potrubie
3. marca 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Šefčovič dostal prísľub stabilných dodávok plynu pre Ukrajinu

Gazprom dodrží zimnú dohodu o dodávkach plynu pre Ukrajinu. Taký je výsledok pondelňajšieho (2.3.) stretnutia ukrajinského ministra Volodymyra Demčyšyna so svojím ruským náprotivkom Alexandrom Novakom v Bruseli, ktoré sprostredkoval podpredseda EK pre energetickú úniu Maroš Šefčovič.

Dodávky pre EÚ nie sú ohrozené

„Som rád, že sa nám pre zásobovacie potreby Ukrajiny podarilo zabezpečiť naplnenie zimného balíčka. Tiež sme sa zhodli na tom, že povedieme trojstranné rozhovory nadväzujúce na zimný balíček,“ uviedol vo vyhlásení Šefčovič, podľa ktorého nie sú ohrozené plynové dodávky pre štáty EÚ.

Ďalšie trilaterálne stretnutie, ktorého cieľom bude nová dohoda o dodávkach, sa má uskutočniť už v nasledujúcich týždňoch. „Dohodli sme sa, že o otázke letných dodávok a plnenia ukrajinských zásobníkoch plynu budeme hovoriť ešte koncom marca,“ informoval Alexander Novak v stanovisku.

Slovná prestrelka pred rokovaním

Ešte v priebehu pondelka pritom reálne hrozilo, že Rusko v noci na dnes zastaví dodávky plynu pre Ukrajinu. Pred stretnutím obvinil ukrajinský Naftogaz ruský Gazprom, že porušuje zimnú dohodu. Gazprom mal podľa Ukrajincov dodávať menej plynu, než si predplatili. Časť objemu mala smerovať, bez súhlasu Naftogazu, do oblasti Donbas, ktorú ovládajú separatisti.

„Plyn, za ktorý sme zaplatili vopred, sme v minulom mesiaci v plnej miere nedostali,“ povedal včera podľa Reuters šéf Naftogazu Andrej Kobolev.

Novak podľa agentúry TASS pripustil, že doterajšia dohoda, platná do konca marca, sa nevzťahuje na dodávky ruského plynu na Donbas na juhovýchode Ukrajiny. Podľa Šefčoviča sa bude o tomto probléme rokovať neskôr.

Naftogaz označil za výsledok schôdzky dohodu, že Gazprom bude platiť iba za plyn dodaný na miesta, ktoré určí Kyjev. Vyplýva to aj z vyhlásenia EÚ.

Gazprom koncom minulého týždňa varoval, že ak Naftogaz nepošle ďalšiu zálohovú platbu za zemný plyn, hrozí okamžité zastavenie dodávok. V piatok (27.2.) následne nabehlo na účet Gazpromu 15 miliónov amerických dolárov. Podľa Alexandra Novaka by táto finančná čiastka, zohľadňujúc tiež aktuálne nižší odber plynu, mohla vystačiť približne do konca tohto týždňa.

Zimná dohoda vyprší koncom marca

Na základe dohody z októbra 2014, ktorá vzišla z následných rokovaní medzi Ukrajinou, Ruskom a EÚ, musí Kyjev do konca marca platiť za objednaný plyn vopred. Dohoda o zimných dodávkach bola dosiahnutá s pomocou vtedajšieho eurokomisára pre energetiku Günthera Oettingera.

Ukrajina nedostávala ruský plyn od júna 2014, kedy Moskva zatiahla kohútiky v dôsledku nezaplatených účtov zo strany Naftogazu.  Spor hrozil nielen vznikom energetickej krízy na Ukrajine samotnej, ale ohrozoval aj dodávky strategickej suroviny pre zákazníkov v rámci Európskej únie.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.