Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Oszkár Világi - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Oszkár Világi (generálny riaditeľ Slovnafut) - energia.sk
5. apríla 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Šéf Slovnaftu je honorárnym konzulom Ománu

Omán ležiaci na Arabskom polostrove je najväčším producentom ropy a zemného plynu na Blízkom východe, ktorý nie je členom Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Honorárny konzul je čestná diplomatická funkcia bez nároku na plat. Jeho hlavnou úlohou je rozvíjanie hospodárskych, obchodných a kultúrnych vzťahov medzi krajinami.

Világi je na čele Slovnaftu už desať rokov. Od roku 2011 sedí tiež v predstavenstve Skupiny MOL, ktorej súčasťou je aj bratislavská rafinéria. Informácie o Ománe tam môže čerpať z prvej ruky od Anwara al-Kharusiho, ktorý je takisto v predstavenstve MOL-u. Al-Kharusi okrem toho pôsobí ako poradca ománskeho ministerstva pre ropu a plyn a súčasne šéfuje divízii štátnej spoločnosti Oman Oil Company, kde má na starosti medzinárodné fúzie a akvizície. 

Slovnaft sa zaoberá predovšetkým spracovaním ropy a predajom pohonných hmôt. V roku 2015 rafinéria spracovala 5,93 miliónov ruskej ropy REBCO, ktorú získava prostredníctvom ropovodu Družba. Vďaka funkčnému, ale doteraz nevyužívanému prepojeniu na ropovod Adria, sa podnik v tomto roku chystá začať aj s testovaním alternatívnych druhov ropy.

Do popredia sa čoraz viac dostáva výroba plastov. Tento rok sa spúšťa výroba v novej polyetylénovej jednotke, ktorej náklady na výstavbu dosiahli 300 miliónov eur. Podľa Világiho ide o najväčšiu investíciu Skupiny MOL za posledných 5 rokov. Očakáva sa, že ročná produkcia plastov sa zvýši na 220-tisíc ton. Väčšina odbytu bude smerovať na zahraničné trhy. 

Konzorcium rafinérie Slovnaft spolu s maďarskou elektrárenskou skupinou MVM sa v minulosti zaujímalo o podiel talianskeho Enelu v Slovenských elektrárňach. Vlani v októbri sa boja o väčšinový balík vzdali. Jedným z dôvodov mali byť ekonomické riziká spojené s dostavbou atómovej elektrárne v Mochovciach.

Čistý zisk skupiny Slovnaft v poslednom štvrťroku 2015 dosiahol 35 miliónov eur.

© foto a text: energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.