Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. apríla 2016 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Šéf ruského ropného koncernu Lukoil požaduje reformu kartelu OPEC

Kedysi vplyvný kartel OPEC je vnútorne rozdelený a čoraz menej dokáže plniť svoju regulujúcu úlohu, uviedol Alekperov v rozhovore pre nemecký Welt am Sonntag.

Minulý víkend krajiny OPEC a Rusko v katarskej metropole Dauha rokovali o zmrazení ťažby na januárových úrovniach. Rokovania však skončili bez výsledku.

Hlavným dôvodom nízkych cien čierneho zlata, ktoré síce uľahčujú spotrebiteľom život, ale majú čoraz väčší negatívny vplyv na producentské krajiny, je vysoká ponuka na globálnom trhu. Saudská Arábia ako najmocnejší člen OPEC chce týmto spôsobom dostať z trhu konkurenciu z USA, ktorá sa v uplynulých rokoch zvýšila vďaka bridlicovému boomu. Saudská Arábia a Rusko, ktoré nie je členom OPEC, uvažovali o zmrazení ťažby. Irán, ktorý sa na rokovaní v Dauha nezúčastnil, chce po skončení západných sankcií svoju produkciu naopak zvýšiť.

„OPEC potrebuje reformy,“ povedal Alekperov na margo rozdielnych názorov v rámci kartelu. „A musí si nájsť nové páky, aby dokázal v rámci členských krajín koordinovať prijaté opatrenia.“ V súčasnej podobe podľa neho nemá kartel budúcnosť. „Ich možnosti sú vyčerpané.“

Nízke ceny ropy majú v súčasnosti mimoriadne veľký negatívny vplyv na Rusko, pretože štátny rozpočet je závislý od miliárd z predaja komodít.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.