Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pan Ki-mun - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Pan Ki-mun - generálny tajomník OSN (ilustračný záber) Foto: SITA/AP Photo/Ed Andrieski
11. októbra 2011 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Šéf OSN Pan Ki-mun: Potrebujeme lacnú a čistú energiu pre všetkých

Práve univerzálna dosiahnuteľnosť čistej energie je podľa neho „kľúčovou odpoveďou na všetky globálne výzvy“, citovala šéfa svetovej organizácie agentúra AFP. „Potrebujeme energetickú revolúciu,“ prehlásil Pan Ki-mun. „Potrebujeme nielen energiu, ktorá by bola univerzálna, ale je treba, aby bola tiež čistá a trvalá,“ dodal.

Pan Ki-mun vo svojom vystúpení spomínal na detstvo v Kórei,“ ktorá musel a prejsť vojnou (1950-1953) a odpornou chudobou“. „V takej Kórei som vyrastal. Študoval som pri sviečke. Jej svetlo, pri ktorom čítal knihy, bolo veľmi slabé ako si dodnes pamätám,“ dodal.

Poukázal na to, že ešte dnes zo 7 miliárd ľudí na svete nemá viac než 1,3 miliardy vôbec žiadny prístup k energii a 2,7 miliardy musí pre svoje domácnosti využívať „špinavé“ zdroje energie ako drevené uhlie alebo drevo. Vyplýva to z najnovšej štúdie Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE). Tá je spolu s Nórskom spoluorganizátorom konferencie zástupcov 70 krajín s cieľom financovať elektrifikáciu chudobných oblastí planéty a zabezpečiť „čistú energiu pre všetkých“.

Podľa štúdie MAAE by bolo treba do roku 2030 vynaložiť 48 miliárd amerických dolárov ročne, aby tou dobou bolo možné poskytnúť všetkým prístup k elektrine. Predstavuje to päťnásobok financií vynakladaných na tento účel v súčasnosti.

„Je to skutočne skromná suma, predstavuje iba 3 % momentálnych svetových investícií do energetiky,“ zdôraznil hlavný ekonóm MAAE Fatih Birol. Podľa štúdie agentúry je znečistenie produkované pri používaní špinavých zdrojov energie k príprave jedla druhou príčinou predčasných úmrtí na svete, hneď po AIDS. V dôsledku varenia na špinavých zdrojov zomrie ročne na svete asi 1,5 milióna žien a detí.

„Ak nenájdeme riešenie tohto problému, stane sa to čoskoro prvou príčinou predčasných úmrtí na svete, “ zdôraznil Birol.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.