Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
rakusko
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/TRAILSOURCE.COM (licencia Creative Commons)
24. januára 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Šéf OMV manipuloval trh, rozhodol rakúsky súd

Rakúsky súd v piatok (21.1.) rozhodol o tom, že šéf OMV Wolfgang Ruttenstorfer vedome zavádzal účastníkov trhu krátko pred predajom akcií maďarskej spoločnosti MOL v roku 2009. Ruttenstorfer musí zároveň zaplatiť finančnú pokutu vo výške 20 tis. eur.

Ruttenstorfer porušil zákon tým, že 18. marca 2009 odmietol správy o predaji akcií spoločnosti MOL. Dohoda sa však v tom čase už pripravovala a k samotnému predaju došlo o 11 dní neskôr. Ruská ropná firma Surgutněftěgaz získala 21 % podiel akcií za 1,4 mld. eur.

Podnet k vyšetrovaniu podal v auguste 2009 Rakúsky dohľad nad finančným trhom (FMA). Žalobu následne podalo viedenské štátne zastupiteľstvo. 

Ďalší súdny proces už čoskoro

Výkonný riaditeľ rakúskej spoločnosti čelí aj ďalšiemu súdnemu procesu. Tentokrát za zneužitie informácií v obchodnom styku. Krátko pred predajom akcií firmy MOL kúpil akcie OMV za 632 tis. eur, čím zvýšil svoj podiel vo firme na viac ako dvojnásobok. O týždeň neskôr oznámila OMV, že predáva svoj podiel akcií v maďarskej ropnej a plynárenskej spoločnosti MOL. V predchádzajúcom roku sa MOL márne usiloval o ich získanie. Súd sa uskutoční koncom januára.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.