Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Karol Mitrik NKU - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Karol Mitrík (predseda NKÚ). Foto: energia.sk
4. septembra 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Šéf NKÚ: Výsledky kontroly v SE vyvolali pochybnosti o porušení zákona

Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) minulý mesiac uzavrel kontrolu o nakladaní s finančnými prostriedkami v spoločnosti Slovenské elektrárne. Protokol o výsledkoch vyšetrovania následne zaslal NKÚ na Generálnu prokuratúru SR a Finančné riaditeľstvo SR. „Na stole sme mali zistenia, o ktorých sme pochybovali, či sú v súlade so zákonom. Ich posúdenie je už v kompetencii prokuratúry, ktorá rozhodne, akým smerom sa bude prípad ďalej uberať,“ uviedol pre náš portál Karol Mitrík, ktorý je na čele NKÚ od mája tohto roka.

Výsledky sú naďalej tajné

Protokol o výsledku vyšetrovania je v režime vyhradené. Podľa Mitríka ide o štandardný postup, išlo o požiadavku nielen Slovenských elektrární, ale aj NKÚ. „Oceňujem, že NKÚ si zachoval svoj kredit a z priebehu vyšetrovania neunikli žiadne informácie, ako býva v našej krajine zvykom.“

Kontrolovaný subjekt mal k zneniu protokolu viacero námietok. „Niekoľko z nich bolo akceptovaných, väčšina nie,“ doplnil. „Podpísali sme protokol a tým je kontrola z našej strany ukončená. Výsledkami kontroly sa budú zaoberať inštitúcie, ktoré sú v tejto veci kompetentné.“

Správou o výsledkoch kontroly by sa na jeseň mali zaoberať poslanci NR SR.

Slovenské elektrárne čelili kontrole NKÚ od decembra minulého roka. Vyšetrovanie, ktoré pôvodne vzniklo na podnet dnes už bývalého ministra hospodárstva Pavla Pavlisa, bolo zamerané na hospodárenie s financiami pri dostavbe tretieho a štvrtého bloku AE Mochovce.

Na kontrole NKÚ sa podieľalo viacero štátnych inštitúcií. Pracovnú skupinu tvorili aj odborníci z Ministerstva financií SR, Finančného riaditeľstva SR, Úradu pre verejné obstarávanie a Úradu pre jadrový dozor SR. Nezávislý odborný posudok vypracoval aj Ústav súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity.

Štát ako menšinový akcionár Slovenských elektrární kritizoval Enel, že dostavba Mochoviec sa predražuje. Vlani vláda odsúhlasila navýšenie rozpočtu na 4,63 mld. eur s podmienkou väčšej kontroly zo strany štátu. Taliansky Enel sa pritom zaviazal, že tretí blok sa spustí do prevádzky v novembri 2016. Štvrtý blok by mal začať vyrábať elektrinu o rok neskôr.

© foto a text: energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.