Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jukija Amano - IAEA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Jukija Amano - generálny riaditeľ IAEA. Foto: Essential Communication
22. júna 2017 Jadrová energia od Energia.skSITA

Šéf IAEA: Reaktory typu VVER-1200 sú bezpečné

Na Petrohradskom medzinárodnom fóre sa hovorilo aj o jadrovej energetike. Generálny riaditeľ IAEA v rámci fóra navštívil Leningradskú jadrovú elektráreň, ktorej bloky budú mať reaktory VVER-1200 patriace do generácie III+.“Počas návštevy som mal možnosť podrobne preskúmať bezpečnostné systémy, ktorými sú zabezpečené nové bloky ruskej konštrukcie na rozdiel od starších projektov. Musím povedať, že niekoľkoúrovňová ochrana reaktora VVER-1200 je nanajvýš spoľahlivá, a ak nejaký systém zlyhá, úplne ho zamení druhý, to je postup, ktorý sa dnes používa po celom svete,“ povedal novinárom Amano.

Ocenil taktiež spoluprácu IAEA so spoločnosťou Rosatom. „Jadrová energia je nízkoemisný zdroj energie a mnohé rozvojové krajiny ju využívajú. Rosatom je dôležitý hráč v rozvoji mierového využitia atómu v krajinách tretieho sveta, ktorým jadrová energetika zabezpečuje značné zlepšenie životnej úrovne.“

Bloky generácie III+ majú vylepšených viacero technických a ekonomických    parametrov. Z pohľadu bezpečnosti ich charakterizuje najmä vysoká miera zapojenia pasívnym systémov, ktoré zálohujú aktívne systémy a nie sú závislé na dodávke elektriny ani zásahu personálu. Prvý reaktor generácie III+, ktorý vlani dodal elektrinu do sústavy, bol 6. blok v Novovoroneži.

Reaktory typu VVER-1200 sa okrem spomínanej Leningradskej JE stavajú tiež v Baltickej JE. Mimo Ruska aj v Bielorusku, Fínsku, Turecku, ale tiež v Egypte alebo  Bangladéši. Využiť by sa mali aj v nových blokoch JE Paks v Maďarsku.

Ďalším bodom programu riaditeľa MAAE bola návšteva podniku Baltijskij zavod – sudostrojenie, kde sa realizuje výroba vlajkových lodí flotily jadrových ľadoborcov. Slúži na podporu navigačných kanálov pre nákladné lode po Severnej morskej ceste. V súčasnosti v podniku prebieha výroba troch ľadoborcov novej generácie, pričom prvým z nich je ľadoborec Arktika.

„Ohromili ma nie len rozmery samotnej lode, ale najviac bezpečnostné systémy použitých reaktorov. Nehľadiac na to, že sú reaktory veľmi kompaktné, ich konštrukcia je spoľahlivá a zabezpečuje jadrovému ľadoborcu veľké množstvo energie, takže sa môže plaviť dlhý čas, nezávisle od prístavov na doplnenie paliva. Rosatom týmito technológiami potvrdzuje svoju kompetentnosť v oblasti rozvoja malých a strených reaktorov, ktoré podľa mňa majú veľký potenciál.“

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.