Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. júla 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Šéf EP vyzval Rusko na urýchlený návrat k rokovaniam o dodávkach plynu

Trojstranné rozhovory medzi Ruskom, Ukrajinou a Európskou komisiou, ktoré sa uskutočnili 30. júna vo Viedni, sa skončili neúspechom. V tejto súvislosti predseda EP Martin Schulz dnes na pôde ukrajinského parlamentu vyzval Rusko, aby sa čo najskôr vrátilo k rokovaciemu stolu s Ukrajinou a uzatvorilo dlhodobú dohodu o dodávkach zemného plynu.

Gazprom od 1. júla zastavil dodávky plynu na Ukrajinu po kolapse rokovaní o cene plynu pre Kyjev na 3. štvrťrok. Ako povedal generálny riaditeľ Gazpromu Alexej Miller, ruský plynárenský koncern zastavil transport plynu na Ukrajinu, pretože mu Kyjev nezaplatil vopred za júlové dodávky. Následne ukrajinská štátna plynárenská spoločnosť Naftogaz oznámila, že po kolapse rozhovorov prestane od 1. júla nakupovať plyn od Gazpromu, kým nedôjde k uzavretiu novej dohody.

Kyjev počas rokovaní žiadal výraznejšiu zľavu, na čo však Rusko odmietlo pristúpiť. Ďalšie kolo rokovaní je podľa ukrajinského ministra energetiky Volodymyra Demčyšyna naplánované na september. Minister zároveň tento týždeň ubezpečil, že aj napriek súčasnému zastaveniu dodávok plynu z Ruska bude mať počas najbližšieho zimného obdobia Ukrajina dostatočné zásoby suroviny a nepreruší sa ani tok plynu cez jej siete do ďalších krajín Európy.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.