Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. septembra 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Šéf Enelu vystúpil na pôde OSN

V utorok (20.9.) vystúpil na pôde OSN v New Yorku generálny riaditeľ spoločnosti Enel Fulvio Conti pri príležitosti Fóra súkromného sektora, ktoré je súčasťou iniciatívy Global Compact. V príhovore hlavám štátov a vlád, výkonným riaditeľom, zástupcom občianskych organizácií a vedúcim predstaviteľom agentúr OSN a za prítomnosti generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna, Fulvio Conti predstavil príspevok Skupiny Enel k veľkej výzve, ktorú spustila OSN pod názvom „Udržateľná energia pre všetkých“.

Zdôraznil, že Enel podporuje prístup k elektrine pre ľudí, ktorí ho zatiaľ stále nemajú. Spoločnosť plánuje v nasledujúcich troch rokoch sprístupniť elektrinu 2 miliónom domácností.

Odhaduje sa, že počas najbližších 30 rokoch dopyt po energii v krajinách BRICS (Brazília, India je po Číne druhou najľudnatejšou krajinou Zeme so siedmou najväčšou rozlohou. Hoci patrí medzi chudobné krajiny s nízkym HDP na občana, rýchly ekonomický rast sľubuje rastúcu hospodársku silu a Číne na je dôležitým obchodným partnerom Únie, aj keď EÚ má s ňou trvalo negatívne saldo obchodu. Európsko-čínske ekonomické vzťahy nie sú bezproblémovév vzrastie o 70 %, v Afrike o ďalších 30 %. „Nesmieme zabúdať, že 1,4 miliardy ľudí dnes stále vôbec nemá prístup k elektrine a ďalšie miliardy k nej nemajú permanentný prístup,“ uviedol Conti.

V snahe naplniť dopyt po elektrine by však jej výroba i distribúcia mala byť environmentálne udržateľná. Preto chce Enel poskytovať svojim 61 miliónom zákazníkov v 40 krajinách sveta čistejšiu a viac udržateľnú elektrinu.

Oddelenie pre výskum a vývoj spoločnosti Enel bude zvyšovať efektívnosť prostredníctvom projektov z tradičných i obnoviteľných zdrojov energie ako je projekt solárno-termodynamickej elektrárne „Archimede“, malých vodných a veterných elektrární, hybridných systémov kombinujúcich rôzne technológie (geotermálnej s fotovoltickou) a projektu „Diamante“, ktorý kombinuje výrobu zo slnka a jej skladovanie vo forme vodíka počas noci.

Niekoľko ďalších iniciatív Enelu bolo zameraných na izolované komunity v regiónoch ako Maghreb a Latinská Amerika a sprístupnili elektrinu viac ako miliónu domácností.

„Ako člen iniciatívy Global Compact LEAD sme dnes prijali záväzok s názvom Sprístupnenie elektriny (ENabling ELectricity) v snahe zdvojnásobiť toto číslo v nadchádzajúcich troch rokoch. Ako dokazuje naša skúsenosť, len efektívna spolupráca medzinárodných organizácií ako je OSN, vládnych politík a súkromných spoločností dokáže priniesť mimoriadne výsledky, nepredstaviteľné pre niekoľkými rokmi,“ uzavrel Fulvio Conti.

Zdroj: Slovenské elektrárne, a.s.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.