Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. novembra 2014 Ostatné od Energia.skSITA

Šéf ČEZu by energetické ciele stanovil inak ako EÚ

„Mali by sme mať len jeden cieľ, a to znižovanie emisií CO2,“ povedal Beneš v piatok na debate, ktorú usporiadal český týždenník Ekonom a Institut pro veřejnou diskusi s tým, že Únia by ich pokles mohla dosiahnuť oživením systému emisných povoleniek.

Balíček bol schválený na európskom summite koncom októbra. Lídri členských krajín sa zaviazali, že do roku 2030 znížia emisie skleníkových plynov najmenej o 40 % oproti úrovni v roku 1990. Taktiež do roku 2030 zvýšia podiel výroby energie z obnoviteľných zdrojov na najmenej 27 % a aspoň o 27 % sa má zvýšiť energetická účinnosť.

Beneš súhlasí s podporou OZE, malo by sa to však diať na trhovom princípe. „Nemal by to byť cieľ, ale nástroj,“ uviedol.

Upozornil aj na chyby pri realizácii podobných cieľov, ktoré si EÚ vytýčila do konca tejto dekády. „Ciele boli dobré, myšlienka skvelá, avšak samotná realizácia prevedenia bola fatálna,“ povedal Beneš.

Pripomenul, že zmyslom politiky EÚ pri stanovení týchto ukazovateľov bolo naplnenie 3 politických cieľov – konkurencieschopnosť, bezpečnosť dodávok a trvalo udržateľný rozvoj, ktorý sa podľa neho zmenil na rozmiestňovanie OZE. Dnes je v EÚ problémom konkurencieschopnosť i bezpečnosť dodávok, dodal.

Jakub Vít zo Svazu průmyslu upozornil, že v Európe sa drvivá väčšina členských štátov vrátila k tomu, na čo je zvyknutá za posledných 300 rokov. „A to je koncept veľmocí a riešení v rámci národných hraníc,“ podotkol Vít.

S tým Beneš súhlasí. EÚ je podľa neho v kríze politického systému. „Ťažko sa zaistí do budúcna liberálny jednotný trh, keď budú veľké krajiny do toho tlačiť svoje národné riešenia. To nemôže naraz fungovať,“ doplnil.

Energia.sk, ČTK

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.