Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. februára 2018 Ostatné od Energia.skTASR

SE vlani vo svojich 31 vodných elektárňach vyrobili 2163 GWh elektriny

„Vodné elektrárne sú priamo závislé od počasia a hydrologickej situácie. Veľmi chladná zima spôsobila v prvých mesiacoch roka 2017 aj pokles výroby v porovnaní s plánom Slovenských elektrární. Situácia sa zlepšila v máji, keď prišlo dlhšie obdobie zrážok a deficit výroby z predošlých mesiacov sa podarilo zredukovať,“ spresnili SE.

Horúce a suché leto a veľmi nízke prietoky spôsobili podľa SE pokles výroby. „Prekvapením bola až daždivá jeseň, vďaka ktorej výroba na Vážskej kaskáde od septembra do decembra postupne rástla,“ konštatovala spoločnosť.

Prečerpávacie vodné elektrárne (PVE) počas roka 2017 podľa SE viackrát potvrdili svoju úlohu vo výrobe špičkovej elektriny a poskytovaní podporných služieb, predovšetkým rýchlej terciárnej regulácie výkonu. „Ich nasadenie sa medziročne zvýšilo o 26 %. Spolu vyrobili 313 GWh, pričom spotreba na čerpanie dosiahla 423 GWh,“ doplnili SE.

„Z činností s najväčším vplyvom na plánovanie zdrojov bola najdôležitejšou celozávodná odstávka PVE Čierny Váh v období od 5. augusta do 14. septembra 2017, ktorá bola spojená s vypustením hornej nádrže najväčšej slovenskej prečerpávacej elektrárne,“ dodali Slovenské elektrárne.

Copyright © TASR 2018

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.