Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

SE si uplatnia nárok na odškodnenie za odstúpenie od zmluvy o prenájme Gabčíkova

„Sme si istí, že model riadenia vodnej elektrárne Gabčíkovo platný v súčasnosti bol ekonomicky výhodný aj pre štát, aj pre SE. Možnosť odstúpiť od zmluvy o prevádzke je zakotvená priamo v jej texte. Avšak štát je v takomto prípade povinný odškodniť spoločnosť Slovenské elektrárne a my tento nárok uplatníme,“ podčiarkla Burdová. Presná suma tohto nároku ešte nie je známa.

Enel podľa premiéra odmieta poskytovať vláde základné informácie, ktoré by jej umožnili zistiť, do akej miery je rozdeľovanie zisku vo VEG pre štát spravodlivé. „Zároveň nevidíme žiadne plány rekonštrukcie a generálnych opráv tejto vodnej elektrárne, ktorá má trvácnosť 20 rokov. Tie už uplynuli,“ zdôvodnil vtedy predseda vlády SR.

Slovenské elektrárne podľa Burdovej počas celého obdobia dodržiavali dohodu, plnili si dané povinnosti a platili zmluvne stanovené platby vlastníkovi elektrárne v plnom rozsahu. „Spochybnili sme však právo spoločnosti Vodohospodárska výstavba na naše platby za objekty Slovenského vodohospodárskeho podniku v Gabčíkove v celkovej sume 43 miliónov eur za roky, kedy medzi SVP a VV neexistovala žiadna zmluva,“ podčiarkla.

Fico upozornil, že v roku 2006 bola podpísaná dohoda medzi Vodohospodárskou výstavbou, ktorá dnes spravuje Gabčíkovo, a elektrárňami. SE by mali podľa neho platiť vodohospodárom 5 miliónov eur ročne, ktoré sa majú použiť na údržbu vodného diela. „Toto talianska spoločnosť Enel spochybňuje. Dokonca požaduje od SR zaplatenie 43 miliónov eur naspäť. Dodnes platia všetky tieto peniaze len s veľkou výhradou,“ zdôraznil.

Premiér je zároveň presvedčený, že vláda má na vypovedanie zmluvy právo. „Myslíme si, že akékoľvek pokusy talianskej spoločnosti Enel o akúkoľvek náhradu škody budú neúspešné,“ avizoval predseda vlády SR.

UPOZORNENIE:

TASR sa pokúsi získať reakciu vlády.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.