Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. marca 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

SE sa odvolajú voči rozhodnutiu ÚRSO ohľadom výroby elektriny z uhlia

Slovenské elektrárne (SE) podajú odvolanie voči cenovým rozhodnutiam ÚRSO vzťahujúcim sa k výrobe elektriny v Novákoch. Výpočet a metodiku úradu označili za nesprávny a v rozpore s cenovou vyhláškou 18/2017.

Regulačný úrad firme stanovil doplatok, vďaka ktorému môžu za plnú dodávku elektriny vyrobenej v objeme 1350 GWh dostať cez 95,4 milióna eur ročne. Túto sumu ale považujú za príliš nízku kompenzáciu za vynútené a neekonomické spaľovanie lignitu z Hornonitrianskych baní Prievidza (HBP).

V rámci staršieho pripomienkovania už zrušenej cenovej vyhlášky elektrárne uviedli, že skutočné prevádzkové variabilné náklady dosahujú 113 miliónov eur ročne a celkové náklady (fixné a variabilné spolu) potrebné na prevádzku elektrárne pre tento rok sa pohybujú na úrovni 137,5 milióna eur.

Vlani SE ani nesplnili stanovený objem dodávky elektriny z uhlia do elektrizačnej sústavy, hoci v rovnakom objeme by ju mali vyrábať až do roku 2030. V tomto roku firma plánovala dodávku elektriny z Novák len na úrovni 1200 GWh a počítali s jej postupným znížením v roku 2021 len na 900 GWh.

Na doplatok dotujúci domáce uhlie sa skladajú všetci odberatelia elektriny v tarife za prevádzkovanie systému (TPS). Mimovládna organizácia na ochranu práv spotrebiteľov (EICP) podala podnet na Európsku komisiu kvôli poskytovaniu nelegálnej nepriamej štátnej pomoci pre HBP. Tento prípad je aktuálne v štádiu riešenia.

Aj samotná Európska komisia viackrát oficiálne vyjadrila výhrady voči slovenskému dotovaniu environmentálne škodlivého uhlia.

Dostavba EMO34 stále nejasná

Akcionári Slovenských elektrární, ktorými sú Slovak Power Holding (Enel + EPH) a ministerstvo hospodárstva, sa tiež dohodli na hedžingu uránu pre atómové elektrárne. Má ísť o manažovanie a eliminovanie finančného rizika spojeného s plánom nákupov suroviny na výrobu jadrového palivá za stabilné ceny.

Spoločnú reč ale akcionári SE nenašli ohľadom dostavby nových blokov atómovej elektrárne Mochovce, resp. jej ďalšieho financovania. Podľa skôr medializovaných informácií mali elektrárne žiadať navýšenie z 4,63 mld. eur na 5,4 mld. eur. Konečný účet ale môže byť vyšší.

Za dostavbu je oficiálne zodpovedný taliansky Enel. Podľa zmluvy o kúpe podielu akcií s EPH je termín dostavby blokov kľúčový. Získanie povolenia na prevádzku 3. a 4. bloku Mochoviec je podmienkou pre druhú fázu predaja väčšinového podielu v SE.

O takzvanom strategickom pláne vo veci dostavby Mochoviec by sa malo opätovne hovoriť na nasledujúcom mimoriadnom valnom zhromaždení, ktoré je naplánované na 28. marca.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.